Historyczna wizyta Papieża Franciszka na szczycie G7 w Borgo Egnazia w Apulii

Papież Franciszek, 14 czerwca wziął udział w szczycie G7 i odbył dwustronne spotkania ze światowymi przywódcami. Po przybyciu helikopterem do Apulii Papież wziął udział w czterech dwustronnych rozmowach z Kristaliną Georgievą, dyrektorem generalnym Międzynarodowego Funduszu Walutowego, prezydentem Ukrainy Vołodymirem Zelenskim, prezydentem Francji Emmanuelem Macron i premierem Kanady Justinem Trudeau, a następnie w towarzystwie włoskiej premier Giorgii Meloni, udał się do hali Arena, gdzie został powitany wielkimi oklaskami przez przywódców na wspólnej sesji. 

Papież Franciszek jest pierwszą głową Kościoła, który brał udział w takim wydarzeniu.  

.

Foto Pixabay

.

Spotkanie grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata, odbyło się od 13 do 15 czerwca w Borgo Egnazia we włoskiej Apulii. W specjalnym liście biskupi tego regionu przypomnieli politykom, że świat potrzebuje nadziei i wezwali ich do podejmowania odważnych decyzji dla dobra świata i budowania pokoju dla wszystkich. Jednym z głównych tematów G7 była „sztuczna inteligencja

„.

Papież Franciszek, podkreślił, że jest to „fascynujące narzędzie”, ale jednocześnie „groźne”. Zaznaczył, że jest to narzędzie zdolne do przynoszenia korzyści lub powodowania szkód, jak wszystkie narzędzia stworzone przez człowieka od zarania dziejów. 

Podczas wspólnej sesji ze światowymi przywódcami, Ojciec Święty przemawiając na szczycie wskazał na możliwości, zagrożenia i jej skutków ze strony sztucznej inteligencji: „Skazalibyśmy ludzkość na przyszłość bez nadziei, gdybyśmy pozbawili ludzi zdolności do decydowania o sobie i swoim życiu, skazując ich na zależność od wyborów dokonywanych przez maszyny” – mówił Franciszek -„Żadna maszyna nie powinna nigdy decydować, czy odebrać życie istocie ludzkiej” – podkreśla Franciszek na szczycie G7 we Włoszech.

„To człowiek musi zawsze decydować, a nie maszyny” – apelował Papież do przywódców G7 – „W obliczu cudów maszyn, które zdają się umieć dokonywać niezależnych wyborów, musimy jasno stwierdzić, że decyzję należy zawsze pozostawić człowiekowi, nawet w dramatycznym i naglącym tonie, z jakim czasami objawia się to w naszym życiu. skazałoby ludzkość na beznadziejną przyszłość, gdybyśmy odebrali ludziom  możliwość decydowania o sobie i swoim życiu, skazując ich na uzależnienie od wyborów maszyn” – przestrzegał papież Franciszek.

Po sesji Papież spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem oraz z prezydentem Kenii Williamem Samoei Ruto, premierem Indii Narendrą Modim, prezydentem Brazylii Luizem Inácio Lula da Silva, prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem oraz prezydentem Algierii Abd al-Madżidem Tabbunem.  

Papież poświęcił również tematowi sztucznej inteligencji swoje Orędzie na 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Teraz, przed osobami, które ponoszą odpowiedzialność za świat, Papież analizuje możliwości sztucznej inteligencji, jak również ryzyko i jej wpływ na przyszłość ludzkości.

Papież podkreślił: „W dramacie, jakim jest konflikt zbrojny, należy pilnie przemyśleć rozwój i wykorzystanie urządzeń takich jak tak zwana „śmiercionośna broń autonomiczna”, aby zakazać ich używania, począwszy już od faktycznego i konkretnego zobowiązania do wprowadzenia coraz bardziej znaczącej kontroli ludzkiej”.  Nie mając uprzedzeń wobec postępu naukowego i technologicznego Franciszek wyjaśnia podczas spotkania G7, że są jednak obawy przez swoistym dryfowaniem.

„Nauka i technologia są niezwykłymi produktami twórczego potencjału nas, istot ludzkich” – podkreślił Papież dodając – „właśnie z wykorzystania tego twórczego potencjału, który dał nam Bóg, rodzi się sztuczna inteligencja”. Franciszek zaznacza, że sztuczna inteligencja to niezwykle potężne narzędzie wykorzystywane w wielu obszarach ludzkiego działania: medycynie, komunikacji, edukacji, kulturze, polityce, pracy. „I można teraz bezpiecznie założyć, że jego wykorzystanie będzie w coraz większym stopniu wpływać na nasz sposób życia, nasze relacje społeczne, a w przyszłości nawet na sposób, w jaki pojmujemy naszą tożsamość jako istoty ludzkiej”.

pomocą których można rozwiązać wszelkie dylematy lub konflikty życia” – podkreśla Papież.

Wśród różnych zagrożeń Papież obawia się również „paradygmatu technokratycznego”. To właśnie tutaj, jak mówi, „pilnie potrzebne są działania polityczne”. Polityka, dla wielu dziś jest „brzydkim słowem”, które przypomina „błędy, korupcję i nieskuteczność niektórych polityków. Dochodzą do tego strategie, które mają na celu jej osłabienie, zastąpienie jej gospodarką lub zdominowanie jej jakąś ideologią”. „J Papież zapytał zgromadzonych – „czy świat może funkcjonować bez polityki?”, „Nie! Polityka jest potrzebna!” – podkreślił Ojciec Święty. Przy tym podkreślając, że w obliczu opisanych scenariuszy potrzebujemy zdrowej polityki, która sprawi, że będziemy patrzeć w przyszłość z nadzieją i ufnością.

W rzeczywistości „są kwestie, które trzeba zmienić poprzez gruntowne przemyślenia i poważne transformacje” i „jedynie zdrową politykę, angażując najbardziej zróżnicowane sektory i najbardziej różnorodne dziedziny wiedzy” – zaznaczył Papież Franciszek. „W ten sposób – dodał – gospodarka zintegrowana w ramach projektu politycznego, społecznego, kulturalnego i ludowego, dążącego do dobra wspólnego, może otworzyć nowe drogi dla różnych możliwości, które nie oznaczają powstrzymywania kreatywności człowieka i jego marzeń o postępie, a raczej ukierunkowują tę energię w nowy sposób”.

„Będziemy promować bezpieczną i godną zaufania sztuczną inteligencję” poprzez „podejście włączające”. To właśnie zaangażowanie w sztuczną inteligencję, G7 podkreśla w komunikacie końcowym szczytu, z którym ANSA zapoznała się i który stanowi kontynuację tego tematu: „Uznajemy potrzebę podejścia do zarządzania sztuczną inteligencją, które sprzyja włączeniu społecznemu, aby pomóc nam wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji Sztuczna inteligencja w sposób odzwierciedlający te wartości i promująca jej rozwój, jednocześnie minimalizując związane z nią ryzyko, w tym w zakresie praw człowieka”. G7 zamierza działać na rzecz tego celu „aktywnie współpracując z innymi zainteresowanymi stronami”.Dlatego w oświadczeniu podkreślono: „Będziemy pracować nad tym, aby sztuczna inteligencja umożliwiła większą produktywność, wysokiej jakości miejsca pracy i godną pracę”. I wyjaśnia: „Aby osiągnąć te cele, uruchomimy plan działań dotyczący wykorzystania sztucznej inteligencji w świecie pracy”, zwracając się do odpowiednich ministerstw kompetencyjnych o jego opracowanie.

Sztuczna inteligencja, zdaniem papieża, może uczynić świat lepszym miejscem tylko wtedy, gdy będzie służyć „wspólnemu dobru” i nie będzie zwiększać nierówności.

Tekst Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *