Wielki Mur fotowoltaiczny na pustyni Kubuchi w Chinach wytwarza czystą energię oraz pomaga kontrolować pustynnienie, zachęcając przy tym do uprawy pod panelami słonecznymi.
Ogromna elektrownia fotowoltaiczna zostala wybudowana na środku pustyni Kubuchi, w pobliżu miasta Ordos, w regionie Mongolii Wewnętrznej w Chinach. Ponad 500 km od Beijing, zostało umieszczonych 650 tyś. paneli fotowoltaicznych, o stałym montażu jak również na trackerach. Elektrownia stoi za generacją 1 GW energii na potrzeby krajowej sieci i wytwarza energię dla około 1 mln domów a za jej utrzymanie i konserwację odpowiadają mieszkańcy z 47 okolicznych gospodarstw domowych. Dzięki użyciu myjek ciśnieniowych, każda rodzina jest w stanie umyć ponad 3000 modułów na dzień. Nadto, woda ściekająca z modułów, przedostaje się do gruntu podlewając przy tym rośliny zasadzone u podnóża tej wielkiej elektrowni. Do końca dekady Chiny chcą wybudować przynajmniej 225 takich elektrowni aby osiągnąć w pełni zrównoważony miks energetyczny. Konstruktorzy i architekci tego kolosalnego przedsięwzięcia, aby ich projekt był bardziej interesujący postanowili ułożyć moduły na farmie fotowoltaicznej na kształt figury konia, dzięki czemu powstał największy obraz utworzony z modułów na świecie, który. Ten rekord został opublikowany w światowym rejestrze rekordów Guinnessa. Zajmująca 1,4 mln m2 farma ponadto jest największym tego typu projektem na pustyni w Chinach.
.
.
To projekt stworzony przez Chiny w celu zwalczania emisji gazów cieplarnianych i wytwarzania czystej energii, jest potencjałem który należy jeszcze odkryć, a który wiąże się z eksploatacją niegościnnych terytoriów, takich jak pustynie, które na dzień dzisiejszy są niewykorzystywane.
Ta ogromna elektrownia fotowoltaiczna, która może znacząco przyczynić się do produkcji energii w Chinach, składa się z niekończących się rzędów niebieskich paneli słonecznych, a jej łączna moc zainstalowana wynosi około miliona kilowatów, co w znacznym stopniu przyczynia się do zaopatrzenia Wewnętrznej Mongolii w energię.
Od czasu wejścia w życie ustawy o OZE w styczniu 2006 e., ten sektor energetyki w Chinach stał się największym ma świecie. Aż 26,7 proc. energii w źródłach 2018 r. czyli 1 867 TWH było produkowane w źródłach odnawialnych w Chinach co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2005 o 10,6 proc. Według National Energy Administration, łączna moc zainstalowana w Chinach pod koniec 2019 r. w źródłach nie wykorzystujących paliw kopalnych wynosiła 750 GW, co stanowi 41,5 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w tym kraju a moc elektrowni wodnych, wiatrowych i fotowoltaicznych wyniosła odpowiednio 360 GW, 200 GW i 190 GW, co jest najwyższym poziomem w porównaniu z resztą świata.
Anna Dorota Więckowska