Polonia włoska w hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego 1944

Stowarzyszenie Kulturalne „Insieme” (Associazione Culturale „Insieme”) z Włoch, wspólnie z polską Fundacją Pokolenia Pokoleniom, zorganizowały dla Polonii w Lazio (RM) wieczornicę wspomnieniową z okazji 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego 1944.

.

Spotkanie Polonii nt Powstania

.

Te dwie organizacje co roku organizują dla włoskiej Polonii wydarzenia, honorujące patriotyczny zryw Powstańców Warszawskich. W roku 2023 było to spotkanie muzyczne, podczas którego przypomniano obok faktów historycznych całą gamę piosenek powstańczych. Tegoroczne spotkanie odbyło się 15 września, w terminie, kiedy na przestrzeni 63 dni w roku 1944 trwały walki powstańcze , od 1 sierpnia do 2 października. W Powstaniu wzięło udział ok. 50 tys. żołnierzy; szacuje się, że poległo ok. 16 tys. a ok. 15-20 tys. zostało rannych. Straty w ludności cywilnej to ok. 150-200 tys. zamordowanych i ok. 600-650 tys. wypędzonych z Warszawy po upadku powstania i podpisaniu kapitulacji.


Prelegenci tegorocznej wieczornicy specjalnie na tę okazję zostali zaproszeni z Polski przez organizatorów. Barbara Czechmeszyńska-Skowron i Andrzej Paweł Skowron opowiedzieli o powstańczych losach swoich rodzin, w których przodkowie polegli w Powstaniu, przeżyli jako żołnierze czy małoletni cywile, trafiając następnie do obozu przejściowego Dulag w Pruszkowie i do obozów pracy przymusowej w Niemczech.

.

Prelekcja nt Powstania w Lazio

.

Prelekcja Polonii nt Powstania

.
Podczas wieczornicy oglądano zdjęcia wspominanych Powstańców, a także wizerunki ich nazwisk w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród zdjęć zaprezentowano wizerunek symbolu Warszawy, syrenki z Powiśla, rzeźby do której autorce Irenie Nitsche pozowała krewna prelegentów, Krystyna Krahelska.

.

.
Omówiono rangę i symboliczne znaczenie „opaski powstańczej” – jedynego ujednoliconego elementu umundurowania Powstańców. Członkowie podziemnej armii, podległej rządowi polskiemu na uchodźstwie w Londynie, nie dysponowali regularnymi mundurami, zatem posiadanie opaski było ważnym symbolem przynależności do armii powstańczej.
.

Opaska Powstańcza

.
Podczas spotkania ogromnym zaskoczeniem okazał się tatuaż, odkryty na ramieniu jednego z słuchaczy, przedstawiający motyw oparty na symbolu Powstania.
.

Tatuaż

.
Dla Fundacji Pokolenia Pokoleniom jest to w roku 2024 kolejna odsłona działań upamiętniających 80. Rocznicę Powstania. Od maja do lipca 2024 Fundacja współpracowała aktywnie z Deutsch-Polnische Gesellschaft Berlin e.V. jako partner projektu p.t. „Beyond Walls – Bridging Histories”, stworzenia muralu w Berlinie. Projekt muralu, odsłoniętego 8. sierpnia 2024 także oparto na motywie opaski.
.

Mural Berlin

.
Aktualnie (sierpień, wrzesień, październik 2024) Barbara Czechmeszyńska, wspólnie z Marysia Michoń, jest ko-kuratorem serii wystaw prac graficznych w Berlinie, stworzonych przez uczestników ww. projektu w trakcie prac nad muralem), oraz autorką albumowej publikacji, podsumowującej ww projekt (wspólnie z Magda Kryńska)
.

Wystawa nt Powstania w Berlinie

.

Kuratorki wystawy nt Powstania B.Czechmeszyńska, M.Michoń

.

Okładka publikacji nt projektu o Powstaniu

.
Wieczornicę w Lazio zrealizowano dzięki wsparciu Stowarzyszenie Odra – Niemen, ze środków Senatu RP.

Barbara Czechmeszyńska / Fundacja Pokolenia Pokoleniom

Zdjcia: z archiwum Fundacji, z archiwum projektu DPG, wizerunki syreny Wojciech Mann




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *