Wizja jednej z wysp Kanaryjskich – Fuerteventura – dotycząca zielonego wodoru rewolucjonizuje zrównoważoną energię i mobilność, zmniejszając przy tym w dużym stopniu zależność od importowanych paliw kopalnych, robiąc wielkie postępy w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości wyspy aby zapewnić sobie niezależność energetyczną skupiając się na ekologicznym wodorze.
Fuerteventura położona w samym sercu Wysp Kanaryjskich, przygotowuje się do zmniejszenia swojej zależności od paliw kopalnych, stając się wzorem dla podobnych terytoriów pod względem innowacji poprzez produkcję i dystrybucję zielonego wodoru na wyspie. Ten projekt jest zarządzany przez firmę
IR Maxoinformaziones, która odgrywa zasadniczą rolę na znaczne inwestycje na wyspie które dotyczą budowy ogólnodostępnej sieci stacji tankowania wodoru, radykalnie ograniczając przy tym zużycie przez mieszkańców importowanych paliw kopalnych. P
ierwsza fabryka będzie zlokalizowana w Puerto del Rosario.
Natomiast firma H- TEC SYSTEMS
specjalizująca się w technologiach elektrolizy PEM zamontuje na wyspie elektrolizer ME450 o mocy 1 megawata i będzie wytwarzał
do 450 kg czystego wodoru dziennie, zaspokajając potrzeby sektora mobilności i zastosowań Power-to-
X w pełni zdolny do produkcji wodoru wykorzystując tylko wyłącznie energię odnawialną, dołączając energię słoneczną oraz wiatr którego nie brakuje na wyspie, umożliwiając przy tym całkowicie zeroemisyjną produkcję. Paliwo będzie sprzedawane na stacjach publicznych zarządzanych przez IR Maxoinformaziones, zapewniając tym samym bezpośredni dostęp zarówno mieszkańcom, jak i turystom.
Produkcja zielonego wodoru w 100 % ze źródeł odnawialnych na Fuerteventura
ma za zadanie zrobienie fundamentalnego kroku w ograniczaniu emisji CO2 i walce ze zmianami klimatycznymi. Wykorzystując w pełni energię słoneczną i wiatrową której tam nie brakuje, wyspa zapewni sobie całkowicie zrównoważony cykl produkcyjny, co zmniejsza wpływ na środowisko i poprawia jakość powietrza.
ekonomicznego punktu widzenia własna produkcja paliw obniży koszty importu, dzięki czemu wyspa będzie mniej podatna na wahania na światowym rynku. Utworzenie lokalnej sieci produkcji na wyspie i dystrybucji wodoru sprzyja także większej niezależności energetycznej a przy tym zachowując wartość ekonomiczną która jest jednym z kluczowych wskaźników ekonomicznych oceny efektywności działalności. Decyzja o wyborze Fuerteventury jako jednej z wysp Kanaryjskich która może dołączyć do tego projektu, otwiera ciekawy scenariusz oraz szerokie możliwości także dla innych krajów zwłaszcza dla wysp, które zawsze były uzależnione od importu paliw, wykorzystując swój potencjał wiatru i
słońca do produkcji ekologicznego wodoru. W nową erę spadku produkcji energii z paliw kopalnianych wprowadzą Świat – wiatr i słońce. Promowanie zrównoważenia środowiskowego mogą zapewnić stabilność gospodarczą poprzez ograniczenie importu gazu i ropy a przykładFuerteventury pokazuje nam, że zmiany są możliwe.
Obecnie ponad sześćdziesiąt krajów wytwarza ponad 10% energii elektrycznej z wiatru i słońca, a wszystkie czyste źródła energii elektrycznej ( odnawialna i jądrowa) stanowią już 39 % jej globalnej produkcji, co jest nowym rekordowym wynikiem.
Analitycy twierdzą, że do 2030 roku udział energii wiatrowej i słonecznej w globalnej energii elektrycznej wyniesie 41%, w porównaniu z 12% w 2022 r.
Teraz zadaniem Polski jest zaczerpnięcie inspiracji i rozpoczęcie swojej drogi w kierunku czystszej i bardziej autonomicznej przyszłości energetycznej.
Anna Dorota Więckowska