Po raz 4 przyznano nagrody w konkursie OSOBOWOŚĆ POLONIJNA ROKU IM. EDYTY FELSZTYŃSKIEJ

Konkurs Osobowość Polonijna roku im. Edyty Felsztyńskiej jest wydarzeniem, które po raz czwarty nagradza działających na rzecz Polonii na całym świecie.

.

.

Pierwsza edycja odbyła się całkowicie online, druga zakończyła się Galą w Domu Polskim w Rzymie a Trzecia Galą w Liverpoolu. Gala w 2024 roku odbyła się w Parlamencie Dolnej Saksonii w Hanowerze w dniu 28 września.

.

.

Organizatorzy konkursu – Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne, którego reprezentantkami są Bożena Krasoń oraz Urszula Golda wybór nagrodzonych pozostawili w rękach Kapituły, która 16 maja w tajnym głosowaniu podjęła decyzję o przyznaniu 4 statuetek i 10 wyróżnień. Prawidłowo zgłoszono 36 kandydatów z 13 państw. Są to Polacy z całego świata, działający na rzecz Polonii i Polski. Celem Konkursu – jak napisano w regulaminie – jest uhonorowanie wyróżniających się Polaków działających na rzecz Polonii i Polski oraz osób tworzących i wspierających działania na rzecz Polonii, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozpowszechniania dobrego imienia Polonii i Polaków w świecie. Kapituła konkursu, bazując się na otrzymanym w zgłoszeniu opisie przyznała 4 zwycięzcom tytuł „Osobowość Polonijna” im. Edyty Felsztyńskiej wraz z pamiątkową statuetką oraz 10 wyróżnień.

.

.

.

Statuetki Osobowość Polonijna Roku 2024 otrzymali:

Marek Soroczyński Bułgaria, David Jurevič Litwa, Jurek Uske Niemcy, Michał Kochański Niemcy.

Kapituła przyznała też wyróżnienia, w tym wyróżnienie publiczności:

Monika Vigo Francja – wyróżnienie publiczności, Małgorzata Firlit Szkocja, Marcin Rudzki UK, Krzysztof Sagan Szkocja, Jacek Jaszczyk Irlandia, Anna Mróz Niemcy, Teresa Sygnarek Szwecja, Ludmiła Mitula Teksas, Katarzyna Lorenc Niemcy, Zofia Mucha Włochy

.

.

.

Skład Kapituły Konkursu powołanej przez Organizatorów:

–Ewa Trzcińska – przewodnicząca Kapituły – dziennikarka, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI,

–Magdalena Pinkwart – dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza,

–Urszula Stefańska Andreini – przewodnicząca Związku Polaków we Włoszech,

–Aleksandra Seghi – redaktor portalu Polacy we Włoszech,

–Dr Adrianna Tomczak – doktor nauk społecznych, specjalistka do spraw social media, –Wojciech Ziemniak – wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Emigracji w Senacie RP.

–Jacek Harasimowicz – radca prawny Kancelaria Prawa Polonii,

– Halina Bieda – członek Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji, członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności za Granicą, członek Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała poseł Joanna Fabisiak.

Wręczenie statuetek i wyróżnień było najważniejszym punktem programu, ale nie zabrakło również występów artystycznych. Choreograficznie wyróżnił się występ zespołu Polonia e.V. Hannover, którym kieruje Aldona Głowacka.

.

.

.

.

Podczas gali został odczytany list od Pani Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawa Błońskiej z nadzieją na wspólne zorganizowanie Gali w Polsce. W Gali osobiście uczestniczyli nagrodzeni, ale też m.in. prezydent parlamentu Dolnej Saksonii Hanna Naber, senator RP Halina Bieda, senator RP Wojciech Ziemniak, poseł na Sejm RP Marek Rząsa, chargé d’ affaires ad interim RP w RFN Jan Tombiński oraz konsul generalny RP w Hamburgu Paweł Jaworski.

Zarząd Międzynarodowego Stowarzyszenia Polonijnego przyznał również podczas gali tytuł promotor polskości na arenie międzynarodowej w postaci emblematów dla następujących osób: Dorota Andraka z USA, Krystyna Wołejko z Litwy, Organizacja Wolontariatu Sztabki z Belgii, Sylwia Jasion z Niemiec oraz z Polski dla senator Haliny Bieda oraz senatora Wojciecha Ziemniaka.

Udział w Konkursie jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny. Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie zwycięzcom Konkursu statuetek, a wyróżnionym – dyplomów, odbywa się podczas uroczystej gali. Kolejny nabór wniosków do edycji 2025 rusza 10 stycznia 2025 roku.

.

.

Foto Archiwum Międzynarodowego Stowarzyszenia Polonijnego




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *