.
Co roku 14 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day). Został on ustanowiony w 1991r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wzrost zachorowań na cukrzycę na całym świecie. Chodzi o zakrojoną na szeroką skalę światową kampanię, szerzącą wiedzę na temat cukrzycy, pierwszej choroby niezakaźnej, która uznano za epidemię XXI wieku.
Z tej okazji Stowarzyszenie Lekarzy Polskich i Psychologów we Włoszech wraz z Associazione di Promozione Sociale e Culturale „Le Rondini” oferuje Polonii włoskiej bezpłatne konsultacje medyczne. Stowarzyszenie powstało w roku 2024 i skupia okolo 40 lekarzy różnych specjalności oraz psychologów, mówiących po polsku i praktykujących we włoskich placówkach medycznych. Inicjatorem powołania Stowarzyszenia jest doktor hematolog ze szpitala S. Eugenio e Rzymie Małgorzata Monika Trawińska, przy dużym wsparciu i zachęcie ze strony Konsulatu Polskiego w Rzymie.
.
.
„- Jeszcze około 20 lat temu istniało we Włoszech Stowarzyszenie Lekarzy i Psychologów Polskich – mówi prezes Stowarzyszenia, dr Małgorzata Trawińska – o czym przypomniała mi koleżanka, Ewa Obrok, prawniczka, pracująca w Konsulacie Polskim w Rzymie. Nasze dzieci właśnie kończyły naukę w szkole polskiej, gdzie się bardzo udzielałam w zakresie pielęgnowania polskich tradycji, więc ona namówiła mnie, żebym swoją aktywność społeczną skupiła na odnowieniu działalności tego Stowarzyszenia. Zaczęłam kontaktować się z polskimi lekarzami, stworzyłam grupę na WhatsApp. Okazało się, że nas – lekarzy polskiego pochodzenia, jest tutaj dużo, tyle że nie znamy się między sobą. I tak zrodził się pomysł powołania oficjalnej organizacji, do której przyjmujemy również psychologów. Nie tylko dlatego, że z nimi stanowimy większą grupę. Po latach pracy mam wrażenie, że czasem polski psycholog polski jest Polonii nawet bardziej potrzebny, niż polski lekarz. Przykładem są moi hematologiczni pacjenci onkologioczni, zazwyczaj z bardzo poważnymi problemami, wymagający opieki psychologa przynajmniej przez pierwsze miesiące choroby. Tych, którzy niekoniecznie biegle władają językiem włoskim, mogę kierować do polskojęzycznych członków naszego Stowarzyszenia.” Celem działalności Stowarzyszenie Lekarzy i Psychologów Polskich we Włoszech jest ułatwienie Polonii korzystania z opieki medycznej, ważne szczególnie dla tych osób, które mniej biegle posługują się językiem włoskim lub pozostają w trudnej sytuacji życiowej.
Bezpłatne konsultacje diabetologiczne będą miały miejsce w Auli św. Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława BM Via delle Botteghe Oscure, 15. w Rzymie, 24 listopada 2024 w godzinach 9.30 – 12.30. Organizatorzy zapraszają wszystkich bez wcześniejszego zgłaszania, z jednym wyjątkiem: osoby zainteresowane wykonaniem EKG powinny dokonać rezerwacji poprzez WhatssApp na numer +39 3334702974. Należy napisać: „Zapis na EKG + podać imię i nazwisko + wybrać godzinę, o której dana osoba może się stawić na badanie EKG”
Udział w tej charytatywnej akcji potwierdzili już następujący specjaliści ze Stowarzyszenia Polskich Lekarzy i Psychologów we Włoszech (kolejność alfabetyczna): Dr Stefano Borysewicz, internista e farmaceuta, Dr Hanna Chmielewska, psycholog / psychoterapeuta, Profesor Alina Diaczenko, lekarz internista, Dr Honorata Kapera, psycholog / psychoterapeuta, Dr Edyta Klim, psycholog / psychoterapeuta, Dr Ines Sulowska, pediatra, Dr Agnieszka Wojdak, nefrolog, Dr Danuta Teresa Wołosińska, endokrynolog/diabetolog, Dr Małgorzata Monika Trawińska, hematolog.
Przewidziano wykonywanie przede wszystkim badanie glukometrem poziomu cukru we krwi przy udziale wykwalifikowanej pielęgniarki, współpracujacej ze Stowarzyszeniem Le Rondini . Ponadto w ofercie są inne badania, ważne przy wykrywaniu cukrzycy, jak pomiar ciśnienia tętniczego, elektrokardiografia – nieinwazyjne badanie wykonywane w celu oceny pracy serca i wykrywania zaburzeń jego funkcjonowania. W przypadku tego ostatniego badania zadbano o komfort pacjentów poprzez przygotowanie osobnego pomieszczenia. Na uczestników czekają także kupony na wykonanie bezpłatnego pomiaru cholesterolu, (dzieki uprzejmości apteki Cantù Doktora Borysewicza, a Stowarzyszenie Le Rondini zapewni rozdanie próbek kosmetyków.
Takie akcje z badaniami przesiewowymi pod kątem cukrzycy pozwalają wychwycić pojawienie się choroby nawet we wczesnym stadium. W przypadku złego wyniku testu należy kontynuować leczenie u lekarza diabetologa, który powinien zlecić dalsze badania i ustalić terapię oraz dietę. Trzeba mieć świadomość, że jednorazowy pomiar cukru nie jest jednoznacznym dowodem na brak cukrzycy. Należy go powtarzać, nawet w przypadku dobrego wyniku, zwłaszcza, jeżeli obserwuje się takie objawy jak nadmierne zmęczenie czy pragnienie, częste oddawanie moczu, zaburzenia normalnego widzenia, czy nieuzasadniony dietą spadek lub wzrost masy ciała.
Organizatorzy akcji to Duszpasterstwo Polaków w Rzymie, które udostępnia kaplicę i Stowarzyszenie Polskich Lekarzy i Psychologów we Włoszech, współorganizatorem jest włoskie Stowarzyszenie polonijne Le Rondini, które od lat zajmuje się profilaktyka diabetologiczną, a partnerami apteka Cantù Doktora Borysewicza. Wydarzenie to promuje m.in. polska Fundacja Pokolenia Pokoleniom, w ramach partnerskiej współpracy ze Stowarzyszeniem Lekarzy w zakresie promocji i upowszechniania informacji o Stowarzyszeniu i jego akcjach.
Stowarzyszenie zaprasza polskich lekarzy ze wszystkich regionów Włoch do zgłaszania chęci wstąpienia do organizacji na e-mail: [email protected]. Tel +39 3334702974
.
.
Barbara Czechmeszyńska /Fundacja Pokolenia Pokoleniom