Od 23 grudnia pielgrzymów i wiernych przybywający do Wiecznego Miasta jak również mieszkańców Rzymu powita „niezwykły szlak”, rozciągający się od obszaru Zamku Świętego Anioła do Bazyliki św. Piotra, niezwykłego placu łączącego stolicę Włoch z Watykanem. Po 450 dniach pracy i inwestycji która wyniosła ponad 85,3 milionów dolarów, zainaugurowano Plac Pia symboliczne dzieło Jubileuszu z nowym przejściem podziemnym, który wśród drzew, budynków i fontann w wyjątkowej perspektywie łączy Castel Sant’Angelo z Placem San Pietro, eliminując korki i rzekę samochodów przed Via della Conciliazione, dzięki rozbudowie już istniejącego przejścia podziemnego na Lungotevere w Sassia .
W uroczystości uczestniczyli premier Giorgia Meloni, burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri, prałat Rino Fisichella, delegat papieża na Jubileusz, Minister Infrastruktury Matteo Salvini, Watykański Sekretarz Stanu Kardynał Pietro Parolin i Prezydent Regionu Lacjum Francesco Rocca.
Na odnowionym Placu Pia utworzono nowy deptak i przedłużono już istniejące przejście podziemne nad Tybrem. Prace rozpoczęły się w nocy 21 sierpnia 2023 roku i prowadzone były przez firmę Anas (FS Italiane Group) który był organem wykonawczym w imieniu Nadzwyczajnego Komisarza Rządu ds. Jubileuszu Roberto Gualtieri.
„Głównym celem rozbudowy przejścia podziemnego Lungotevere w Sassia – jak wyjaśnił Anas – było przywrócenie Wiecznemu Miastu przestrzeni dla pieszych, która w przeszłości gwarantowała przejście z Zamku Świętego Anioła do San Pietro, z placem wyjątkowym dla jego piękno, wkomponowane w pełną harmonię z budynkami Marcello Piacentiniego, które dominują na Piazza Pia i Via della Conciliazione”.
Ten projekt kończy się aranżacją zewnętrzną terenów wchodzących w skład placu Piazza Pia i z widokiem na niego, poprzez studium nawierzchni całego terenu, propozycję nowego systemu oświetlenia publicznego, przebudowę systemu zieleni miejskiej utworzenie dwóch dużych fontann i umieszczenia ich pośrodku nowego Piazza Pia tworząc tym zwierciadła wody odbijające niebo, jak również wzmocnienie systemów dostępności dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Przedłużenie istniejącej już drogi zachowało jednak te same cechy geometryczne istniejącego już obiektu. Organizowane jest utworzenie terenów zielonych z cennymi gatunkami drzew, które pozwolą na złagodzenie efektu „wyspy ciepła”
Pod koniec czerwca 2024 r. na budowie nastąpił kluczowy moment, doszło do odkrycia ogromnych znalezisk archeologicznych, które obejmowały rozległy obszar mieszczący się tuż przy rampie dojazdowej do nowego przejścia podziemnego. Dzięki awaryjnej interwencji archeologicznej wszystko udało się zabezpieczyć i wznowić pracę w szybkim czasie.
Wykopaliska odsłoniły ważną serię figuratywnych terakoty używanej do dekoracji dachów, z niezwykłymi scenami mitologicznymi, ponownie użytych jako pokrywy kanałów ściekowych Fullonica, ale pierwotnie prawdopodobnie wykonanych do pokrycia jakiejś konstrukcji w ogrodzie, być może z tego samego werandy. Po ukończeniu prac restauracyjnych, znaleziska zostaną wystawione dla zwiedzających w ogrodach Zamku Świętego.
„Można to nazwać „metodą jubileuszową” – powiedziała Premier Giorgia Meloni – „która pokazuje, że można zrobić dobrze i szybko. Administracja publiczna potrafi zaskakiwać i wie, jak to robić, gdy motywują ją wielkie cele, takie jak Jubileusz, wydarzenie historyczne. I uważam, że powinno tak być również w przypadku małych codziennych celów”.
Matteo Salvini natomiast wypowiedział się: „Jeśli wszyscy będą wiosłować razem, Włochy nie będą miały rywali”
Minister infrastruktury Matteo Salvini podczas jubileuszowej inauguracji Piazza Pia dodał „To przykład, że jeśli siły polityczne, społeczne i związkowe zmierzają w tym samym kierunku, Włochy nie biorą lekcji od nikogo. Mamy najlepszych pracowników i inżynierów. Ważne jest to, że nikt nie chce tego zatrzymać przyszłość. Moje myśli kierują się do tych ojców i matek, którzy w kaskach i kurtkach pracują, aby uczynić kraj piękniejszym”- powiedział Salvini – Tutaj widziałem współpracującą młodzież z Włoch i zagranicy: na tym polega piękno prawdziwej integracji”.
„Za kilkanaście godzin Ojciec Święty rozpocznie Jubileusz, a Rzym otworzy swoje drzwi dla milionów pielgrzymów. Wszyscy ciężko i dobrze pracowaliśmy, aby miasto spełniło oczekiwania i dziś możemy zainaugurować Piazza Pia, my zawdzięczamy to tym, którzy pracowali, od Anasa przez Fs po pracowników, ale także metodzie, którą zainaugurowaliśmy w sterowni w Palazzo Chigi i za którą dziękuję podsekretarzowi Mantovano mały cud cywilny, jubileuszowa metoda, która może nam przypomnieć, że we Włoszech można zrobić wszystko dobrze i szybko. Praca o wartości ponad 85 milionów euro, aby zapewnić płynność ruchu i dużą przestrzeń dla pieszych, która pozwala na przyjęcie nawet 150 tys ludzi tutaj, stworzonych w duchu współpracy, o którym także dzisiaj chcę pamiętać” –te słowa Premier Giorgia Meloni zakończyły uroczystość.
„Powstaje największy miejski deptak w Rzymie, będzie mógł pomieścić do 150 tysięcy osób, z fontannami, schodami i drzewami, przez które można nie tylko przechodzić, ale także zatrzymywać się, aby podziwiać piękno Rzymu. Skierujmy Rzym w stronę Roku Świętego z przesłaniem pokoju i nadziei Jubileuszu” – powiedział burmistrz Gualtieri .To wspaniała praca. To przykład, że Włochy nie muszą się od nikogo uczyć, mamy najlepszych inżynierów i pracowników” – powiedział Minister Infrastruktury i Transportu Matteo Salvini.
„Budowa Piazza Pia była czasem bardzo wymagającą podróżą, zbiorowym wysiłkiem, który dzięki wszystkim pracownikom musi stać się wzorem na przyszłość. Pracowaliśmy nad przebudową Tybru i wzmocnieniem izby przyjęć szpitala Spirito w Sassia ( który uważany jest za jeden z najstarszych szpitali w Europie a został zbudowany, aby wspierać biednych, chorych i porzuconych niemowląt). Naprawdę była to okazja do współpracy” – powiedział prezydent regionu Lacjum Francesco Rocca .
„Utworzenie ruchu pieszego na Piazza Pia i rozbudowa przejścia podziemnego Lungotevere w Sassia stanowiło „bardzo skomplikowane zadanie, złożone z technicznego i inżynierskiego punktu widzenia. Współpracowaliśmy z wieloma mężczyznami, wieloma dobrze wyszkolonymi kobietami, dzięki którym możliwe było wykonanie tej niesamowitej pracy w 450 dni. Wyżej jest plac, poniżej serce, jest sieć dróg podziemnych, są kolektory kanalizacyjne, które zostały przesunięte, są wszystkie technologie, a więc w pewnym sensie wynik świetnej pracy zespołowej. To zostało powiedziane. przez dyrektora generalnego Anas, Aldo Isi . „To niesamowity dzień – dodał – jesteśmy bardzo dumni i bardzo zadowoleni. Muszę powiedzieć, że nawet z estetycznego punktu widzenia uważam, że wykonano dobrą robotę. Dajemy miastu plac, plac dla pieszych, który łączy Zamek Świętego Anioła i Via della Conciliazione, ale przede wszystkim oferuje niespotykany dotąd widok na Rzym, na tę piękną część Rzymu.
„Dziękuję wszystkim, którzy współpracowali przy tym wspaniałym dziele, mającym duże znaczenie inżynieryjne, które było możliwe dzięki obecności dużych firm Włoskich”- powiedział dyrektor generalny FS, Stefano Donnarumma.
To naprawdę wyjątkowe osiągnięcie, pomimo przeszkód i trudności jakie napotkali wykonawcy tego przedsięwzięcia, zapewniając miastu bardzo piękną przestrzeń przyjazną dla pieszych w koncepcji urbanistycznej.
Anna Dorota Więckowska