Jury Konkursu Has – Surreal Wszechczasów
Konkurs Has – Surreal Wszechczasów skierowany jest do Polonijnych Artystów różnych dziedzin m.in.: malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografów, designerów, rękodzielników oraz twórców multimedialnych, w dwóch kategoriach Artystów Profesjonalnych i Talenty (Amatorów). Nie ma ograniczeń dotyczących techniki, co pozwala na pełną swobodę interpretacyjną i twórczą. Kluczowe jest nawiązanie do tematu konkursu, czyli do Wojciech Jerzego Hasa i jego filmów.
Zgłoszenia do konkursu na stronie www.PADICglobal.com będzie można składać do 23 maja 2025 r.
Celem konkursu, poza uhonorowaniem 2025 Roku W. J. Hasa, jest integracja polonijnych środowisk twórczych z całego świata i ich globalna promocja.
.

.
Kryteria oceny
Jury konkursu będzie analizować zgłoszone prace według starannie określonych kryteriów:
- Temat – zgodność z tematyką konkursu i interpretacja twórczości Hasa lub jego postaci.
- Relacja emocjonalna – siła oddziaływania dzieła na odbiorcę, budowanie nastroju, kierowanie uwagi i inne mniej lub bardziej subtelne angażujące odbiorcę niuanse.
- Kompozycja – harmonia elementów, sposób organizacji przestrzeni oraz ich wpływ na narrację i symbolikę dzieła.
- Technika i styl – biegłość warsztatowa oraz indywidualne podejście artysty, które wyróżnia jego prace.
Wybrane przez jury prace zostaną zaprezentowane na dwóch Wystawach Finalistów PRO i Finalistów Talenty (Amatorów) w galerii w Sztokholmie oraz na wystawach Virtual Reality online. Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody z cennym potencjałem rozwoju kariery na globalnym rynku sztuki. Wystawy finalistów i zwycięzcy będą promowani na całym świecie, dając artystom wyjątkową okazję do globalnej ekspozycji i zdobycia międzynarodowego uznania.
Poza publikacjami artykułów, podcastami o Bohaterze i jego filmach, ważnym wsparciem dla artystów zainteresowanych udziałem w konkursie są Webinary Konkursowe, które odbywają się średnio raz w miesiącu w okresie trwania konkursu. Celem ich jest m.in. omawianie sposobów inspirowania się dziełami innych twórców na przykładzie filmów Wojciecha J. Hasa, wchodzenie z nimi w artystyczny dialog oraz świadome poruszanie się pomiędzy inspiracją a tworzeniem dzieł zależnych czy korzystaniem z prawa cytatu. Omawiane także są reguły konkursu, a pod koniec spotkania odbywają się sesje Q&A czyli odpowiedzi na wcześniej przesłane pytania od artystów i uczestników podczas webinarów.
W jury konkursu zasiądą m.in.:
Wojciech Siudmak – Juror Honorowy
Wybitny malarz, rysownik i rzeźbiarz. Urodził się 10 października 1942 roku w Wieluniu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w École des Beaux-Arts w Paryżu. Od 1966 roku mieszka i tworzy we Francji. Uważany jest za czołowego przedstawiciela tzw. realizmu fantastycznego i zaliczany do kształtującego się nurtu neo-surrealizmu. Jego dzieła są rozpowszechnione na całym świecie: pojawiają się na okładkach książek i płyt oraz na plakatach filmowych czy wydarzeń scenicznych. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. Jego twórczością fascynowali się m.in. Federico Fellini czy George Lucas, a obecnie Denis Villeneuve – reżyser nagrodzonej Oscarami Diuny. Dzieła Siudmaka prezentowano dotychczas na ponad stu, głównie indywidualnych, wystawach
w Europie i Ameryce Północnej.
Małga Kubiak – Jurorka Honorowa
Mieszkająca w Szwecji, urodzona w 1950 roku w Warszawie, kontrowersyjna artystka o wszechstronnej twórczości, działająca na polu filmu, performance’u, literatury i muzyki. Początkowo studiowała na ASP w Warszawie, kontynuowała naukę u prof. Yoshio Nakajima Performance w Symposiu Ubbeboda Center Schooli, w Szkole Filmowej Valand Academy w Göteborgu, w Szwecji. Jako reżyserka kina niezależnego, scenarzystka, performerka i autorka książek, Kubiak zyskała międzynarodowe uznanie. Jest autorką ponad 40 produkcji filmowych i czterech książek, a jej twórczość filmowa była prezentowana m.in. na Festiwalu Filmowym LGBT i w takich miejscach, jak CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Małga jest także członkinią zespołów muzycznych Miss Mess, Freya Paris Fucked Society oraz Pink Jupe.
Mag Nilsson – Przewodnicząca Jury
Autorka i koordynatorka projektu PADIC. Producentka wydarzeń artystycznych, promotorka sztuki, kuratorka, jurorka konkursów, dziennikarka i ekspertka rynku sztuki, od 2008 roku aktywnie działająca na polskiej i międzynarodowej scenie artystycznej. Jej misją jest tworzenie przestrzeni dla twórców i odbiorców sztuki, gdzie kultura łączy się z globalnym wpływem artystów na rynek.
Mag ma na swoim koncie ponad 250 projektów artystycznych na całym świecie – w roli organizatorki, współorganizatorki, artystki lub fotografa. W 2019 roku została wyróżniona Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za Zasługi. Od 2022 roku jest właścicielką Royal Blue VA Gallery w Sztokholmie. Jest także autorką kursów i coachem w temacie rozwoju kariery na rynku sztuki: HIQU Art&Foto Rynek.
Anita Wolszczak-Karasiewicz
Właścicielka domu aukcyjnego Art in House, historyk sztuki, kurator wystaw, wykładowca akademicki oraz rewitalizator zabytków.
Art in House Dom aukcyjny w Warszawie i galeria sztuki online jest prowadzona przez Zespół pod kierunkiem Anity Wolszczak-Karasiewicz, działający od 2015 roku i w tym czasie jest klasyfikowany w czołówce domów aukcyjnych i galerii sztuki w Polsce. Współpracuje z kilkoma tysiącami Artystów i Kolekcjonerami, którzy za pośrednictwem Art in House sprzedają swoje prace na rynek polski oraz za granicę.
Edyta Dzierż
Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, specjalizująca się w malarstwie i performance, doktorantka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. Laureatka licznych nagród, wyróżniona w Kompasie Młodej Sztuki oraz odznaczona Złotą Odznaką ZPAP.
Od 2010 roku jest Członkiem Zarządu Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Kuratorka, jurorka w konkursach i organizatorka międzynarodowych projektów artystycznych. W swojej sztuce posługuje się „synestezją”- łączy obraz, dźwięk i światło.
Więcej informacji:
Social Media: @PADICglobal