Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii z widoczną Polską

W dniach 31 marca – 3 kwietnia odbyła się 62. edycja Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii, którą odwiedziło 33 318 profesjonalistów. W tym roku wśród wystawców znalazło się ponad 30 wydawnictw z Polski, które prezentują się na stoisku zorganizowanym przez Instytut Książki.

.

.

.

Kolejna edycja przeszła do historii: 33 318 odwiedzających profesjonalistów z Estonią jako Krajem Honorowym, 1577 wystawców, pochodzących z 95 krajów i regionów świata (wśród nowych: Albania, Azerbejdżan, Ekwador, Gruzja, Gwatemala, Islandia, Madagaskar, Malta, Macedonia Północna, Peru, Arabia Saudyjska, Sri Lanka, Tajlandia) uczestniczyło w ponad 500 wydarzeniach organizowanych przez targi oraz ich wystawców, jak również w ponad 100 spotkaniach „underground” organizowanych przez wydawców na stoiskach i w mieście.

.

Jedna z dziesiątek konferencji

.

Przez cztery dni Bolonia staje się światową stolicą wydawnictwa dziecięcego, a targi mają charakter międzynarodowy także w cyfrowym wymiarze i zasięgu medialnym: ponad 2 miliony odsłon stron internetowych w ciągu ostatniego roku z ponad 180 krajów oraz obecność dziennikarzy z ponad 40 krajów. Antonio Bruzzone, Dyrektor Generalny BolognaFiere, podsumował: Zakończyła się wyjątkowa edycja Bologna Children’s Book Fair, targów, które stale rosną pod względem uczestnictwa i jakości. Jesteśmy również zaszczyceni kontynuacją współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych, partnerem, z którym dzielimy zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju, zarówno w treściach wydawniczych, jak i procesach przemysłowych, które stają się coraz bardziej istotne dla przyszłości branży wydawniczej.

.

.

Polskie stoisko organizowane przez Instytut Książki, które organizacyjnie wspiera też Polska Izba Biznesowa we Włoszech CAPI, w tym roku miało 160 m2 i wyróżniało się zdecydowanie na tle innych stoisk narodowych. Wśród gości tegorocznej edycji znaleźli się autorki i ilustratorki z Polski, m.in. Ewa Solarz, Maria Strzelecka, Joanna Karpowicz, Gosia Herba, Maria Dek czy Anna Kaźmierak. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych na świecie, gromadzące wydawców, autorów, ilustratorów i profesjonalistów z sektora książki dziecięcej. Targi stanowią doskonałą okazję do promocji, nawiązywania kontaktów oraz wymiany praw autorskich. W ramach polskiej obecności na targach Instytut Książki koordynuje między innymi udział w strefie Comics Corner, kierowanej do wydawców komiksowym.

.

.

.

.

Równolegle do części głównej Targów Książki Dziecięcej w Bolonii odbywa się Bolonia Book Plus – cykl wydarzeń dedykowanych dorosłym czytelniczkom i czytelnikom. W tym roku polski akcent jest szczególnie mocny, ponieważ ambasadorką ilustratorów tej edycji jest Joanna Karpowicz.

Obecność polskiej literatury i ilustracji w Bolonii to nie tylko stoisko Instytutu Książki. Instytut Adama Mickiewicza przygotował w tym roku bogaty program w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025, w tym m.in. wystawę „Hop, Hug, Hooray! New children’s book illustration from Poland”, którą do 15 kwietnia można oglądać w Teatro Testoni Ragazzi. Odbyły się także dyskusje i panele z udziałem polskich ilustratorek, wydawców i specjalistów. Agnieszka Rasińska-Bóbr, zastępczyni dyrektora IK ds. programowych, wzięła udział w panelu „Translation Forum 1: Opportunities in Poland, Estonia and Norway”, a dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Jankowicz gościł w panelu „Books that Seed a Sustainable Development Mindset: a Reading Promoters’ View”. W panelu poświęconym komiksowi Polskę reprezentował wydawca Paweł Timofiejuk, a w dyskusjach poświęconych czytaniu i tworzeniu książek dziecięcych wzięły udział Gosia Herba i Maria Strzelecka.

Już po raz pięćdziesiąty dziewiąty odbywa się w Bolonii także doroczna wystawa prac ilustratorów książek dla dzieci z całego świata. W tym roku można na niej obejrzeć prace Marianny Sztymy. Międzynarodowe jury Illustrators Exhibition 2025 spośród 4374 zgłoszeń wybrało 77 ilustratorek i ilustratorów. Obok pracy Marianny Sztymy na wystawie znajdą się ilustracje artystów z 28 krajów. Jak co roku, prace wyróżnionych ilustratorów i ilustratorek zostaną także wydrukowane w katalogu wystawy zatytułowanym „Illustrators Annual”. Zostanie on przetłumaczony na kilka języków i będzie dystrybuowany na całym świecie.

.

Książki w zasięgu ręki i wzroku

.

W ramach wystawy The BRAW Amazing Bookshelf zaprezentowanych zostanie sto najpiękniejszych książek wydanych w ubiegłym roku, w tym trzy pozycje polskich autorek i autorów:

  • Anna Skowronska, Małgorzata Cichocka-Stelmaska. Do twarzy. Muchomor
  • Gérard Moncomble, Paweł Pawlak. Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie. Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Helena Stańczyk. Ni pies, ni wydra, czyli koszmar bycia nastolatkiem. Wydawnictwo Dwie Siostry

Na wystawie THE BRAW Amazing Bookshelf – Sustainability:17 Goals For A Better Future będzie można z kolei zobaczyć następujące pozycje:

  • Maria Środoń, Adam Wójcicki „40 haseł o demokracji”, Wydawnictwo Dwie Siostry 2024
  • Katarzyna Radziwiłł, Joanna Czaplewska, „Historia kobiet”, Wydawnictwo Muchomor
  • Maria Strzelecka, „Simona”, Wydawnictwo Libra
  • Michał Strzałkowski, Łukasz Majewski, „Z miasta do miasta Historie z czterech stron świata”, Wydawnictwo Dwie Siostry

Ponadto na targach prezentowany będzie katalog Instytutu Książki „Polish Books for Children & Young Adults”, dzięki któremu zagraniczni wydawcy będą mogli zapoznać się ze znakomitymi polskimi książkami dla młodych odbiorców, które zostały wydane w ubiegłym roku. Elektroniczną wersję publikacji można pobrać ze strony Instytutu Książki, gdzie znajdują się także katalogi z lat ubiegłych.

Instytut Książki prezentuje również tytułu nagrodzone przez sekcję IBBY oraz wybrane tytuły, które zostały przetłumaczone dzięki wsparciu naszego Programu Translatorskiego ©Poland.

Kolejna edycja Bologna Children’s Book Fair wraz z BolognaBookPlus oraz Bologna Licensing Trade Fair/Kids (BLTF/Kids) zaplanowana jest w BolognaFiere w dniach 13–16 kwietnia 2026 roku, a Krajem Honorowym będzie Norwegia.

Ewa Trzcińska

Zdjęcia: IK, Ewa Trzcińska, Targi w Bolonii




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *