Nieznany Żołnierz został pochowany na Altare della Patria w Rzymie 4 listopada 1921 roku. Minęło 100 lat, a miejsce w wiktoriańskim pomniku ma nadal symboliczne znaczenie dla Włoch. To żołnierz, który reprezentuje wszystkich poległych na wojnie bez imienia. W całych Włoszech 4 listopada obchodzone jest narodowe święto Jedności Narodowej i Sił Zbrojnych.
W tym roku, 7 listopada 2021 lokalne stowarzyszenie Associazione Nazionale Combattenti e Reduci “Luigi Torresi”, Centro Studi Montecosaresi i urząd gminy Montecosaro wspólnie zorganizowali ceremonię, podczas której oddany został hołd poległym z sił zbrojnych wszystkich wojen.
Dzień rozpoczął się złożeniem wieńcy pod pomnikiem poległych. Następnie przy bramie Santa Lucia zgromadzili się członkowie różnych lokalnych stowarzyszeń i zrzeszeń wojskowych, przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych oraz mieszkańcy Montecosaro.


Ruszyli orszakiem w stronę centrum tuż za orkiestrą marszową. Na tyłach pocztu jechała furgonetka, na której umieszczono małą urnę owiniętą we włoską flagę, a zawierającą szczątki żołnierza Pio Castignano, który zginął na Sycylii w 1943 r. w następstwie nalotu. Na placu Trieste powiewały flagi włoskie i polska, zabrzmiały dźwięki trąbki, a żołnierz z gwardii reprezentacyjnej wziął urnę z furgonetki i wszedł z nią do kościoła. Odprawiona została msza żałobna za poległego żołnierza, który po 79 latach mógł wreszcie zostać pochowany na miejscowym cmentarzu w obecności rodziny.



Po mszy świętej ponownie uformowany orszak przeszedł plac centralny i stanął przed pamiątkowa tablicą upamiętniającą poległych w wojnie bohaterów. Zawieszone zostały po bokach dwa piękne laurowe wieńce i odśpiewano hymn włoski.
Po przemówieniu prezesa ANCR Albino Mataloni, i dowódcy armii w Marche, głos zabrał prof. Marco Iommi, który zrekonstruował wydarzenia historyczne jakie miały miejsce Italii w 1944 roku i podkreślił ogromny wkład wojsk polskich w jej wyzwolenie oraz jak wielkie straty poniesione zostały przez tych żołnierzy w celu wyzwolenia Włoch z rąk okupanta. Przedstawicielka Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders przy AIPNM Anna Traczewska, po odkryciu tablicy wraz z prezesem ośrodka naukowego Centro Studi Montecosaresi Fabrizio Quattrini i wysłuchaniu z uwagą polskiego hymnu narodowego, podziękowała obecnym za wzruszającą uroczystość.



Na zakończenie w kościele Św. Lorenzo Męczennika można było obejrzeć dwa freski po bokach ołtarza, które zostały ofiarowane przez polskich żołnierzy co przebywali w 944 r. w Montecosaro. Natomiast w kościele Dusz znajduje się XVIII-wieczne płótno przedstawiające św. Stanisława, patrona Polski również godne uwagi.




Korespondencja z Marche Anna Traczewska, Firmissima
Foto: Firmissima i Marcello Tramandoni