18 maja Msza święta na placu św. Piotra inaugurująca pontyfikat Leona XIV

Msza św. inaugurująca pontyfikat 267 Biskupa Rzymu i Głowy Kościoła Katolickiego,  Papieża Leona XIV – Roberta Francisa Prevosta została odprawiona w niedzielę, 18 maja o godz.10.00 na Placu św. Piotra.

.

.

Nowy papież oficjalnie rozpoczął swoją posługę jako następca Świętego Piotra oraz jako pasterz Kościoła powszechnego, to historyczne i wyjątkowe wydarzenie dla całego Kościoła katolickiego.

.

.

Podczas celebracji Mszy św. Leon XIV przyjął symboliczne insygnia – paliusz oraz Pierścień Rybaka, które podczas uroczystości przynieśli diakoni w procesji i zostały złożone na ołtarzu na Placu św. Piotra, podkreślają one jego spirytualną jedność ze św. Piotrem oraz wielką odpowiedzialność za prowadzenie wspólnoty wiernych. Na zakończenie obrzędu wręczenia paliusza i pierścienia rybaka, Papież wydawał się być bardzo wzruszony patrząc na pierścień który przed chwilą założył,  właśnie w tym momencie na placu rozległy się długie brawa wiernych które zdawały się towarzyszyć Papieżowi dodając mu otuchy w momencie tak wielkiego napięcia emocjonalnego.

.

.

 Msza święta rozpoczęła się przy grobowcu Świętego Piotra, gdzie –zgodnie z tradycją – nowy papież zatrzymał się na modlitwie w towarzystwie patriarchów Kościołów Wschodnich. Miejsce męczeńskiej śmierci apostoła ma szczególny i znaczący wymiar dla kościoła, tam, gdzie Piotr wyznał wiarę aż po przelanie krwi, jego duchowy następca przyjmuje zleconą mu przez Chrystusa misję. Podczas liturgii słowa wierni usłyszeli fragmenty nawiązujące do powołania Piotra i jego misji: potrójne pytanie Jezusa „Czy Mnie miłujesz?” oraz wezwanie „Paś owce moje”. Te słowa przypominają o roli papieża jako opoki Kościoła i pasterza powierzonej mu trzody. Ewangelia została odczytana w dwóch językach łacińskim i greckim, podczas której trzej kardynałowie reprezentujący biskupów, prezbiterów i diakonów z różnych kontynentów nałożyli Leonowi XIV paliusz Piotrowy. 

Paliusz Piotrowy to wykonana z białej wełny wstęga w kształcie litery „Y”, ozdobiona sześcioma czarnymi krzyżami i trzema szpilami, które symbolizują gwoździe Chrystusowego krzyża, kolejnie nowy papież otrzymał Pierścień Rybaka, który symbolizuje pieczęć wiary nawiązując do misji apostoła Piotra jako rybaka ludzi i przewodnika Kościoła. Symbol ten przypomina o odpowiedzialności papieża za umacnianie braci w wierze. Po przekazaniu insygniów nastąpi rytuał „obediencji” symbolicznego aktu posłuszeństwa, który złoży  dwunastu przedstawicieli wiernych, reprezentujących różne stany i narody z całego świata. Następnie zostało odśpiewane „Credo”, po którym została  odmówiona modlitwa wiernych złożona z pięciu wezwań w języku polskim, portugalskim, francuskim, arabskim i chińskim – „Modlimy się do Pana za Kościół rozprzestrzeniony po całej ziemi, za Papieża, który rozpoczyna swoją posługę, za tych, którzy sprawują władzę, za tych, którzy znajdują się w cierpieniu i trudnościach, za samo zgromadzenie”.  

Po akcie posłuszeństwa Leone XIV wygłosił swoją pierwszą homilię jako papież. Podczas liturgii eucharystycznej padły również słowa modlitwy o rozszerzenie owoców odkupienia na cały świat poprzez misyjną działalność Kościoła.

.

.

Ojciec Święty prosił Boga, by otoczył opieką winnicę, którą sam zasadził, a wierni odpowiedzieli modlitwą o Jego zbawcze światło. Również apel o zakończenie wszystkich wojen i „zbudowanie nowego świata, w którym panuje pokój”. Oto słowa Papieża jego słowa: „W naszych czasach wciąż widzimy zbyt wiele niezgody, zbyt wiele ran spowodowanych nienawiścią, przemocą, uprzedzeniami, strachem przed innymi, paradygmatem ekonomicznym, który wykorzystuje zasoby Ziemi i marginalizuje najuboższych” – potępił Leon XIV. „I chcemy być w tym cieście małym zaczynem jedności, komunii, braterstwa. Chcemy powiedzieć światu z pokorą i radością: spójrz na Chrystusa”.

Wierni którzy przybyli na Mszę Święta na zakończenie usłyszeli błogosławieństwo inspirowane obrazem winnego krzewu, które stanowi symbol wspólnoty Kościoła zakorzenionej w Chrystusie. Królowie, głowy państw i rządów, osobistości religijne i ministrowie z całego świata przybyli do Watykanu, aby wziąć udział w tej ceremonii, aż 156 delegacji z całego świata. 

.

.

Delegację włoską reprezentowali w pierwszym rzędzie prezydent Republiki Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni. Obecni byli wszyscy najwyżsi urzędnicy państwowi, począwszy od przewodniczących Senatu i Izby Reprezentantów Ignazio La Russa i Lorenzo Fontany, aż po prezesa Trybunału Konstytucyjnego Giovanniego Amoroso. Na placu obecni byli również wicepremier Antonio Tajani i ambasador Włoch przy Stolicy Apostolskiej Francesco Di Nitto. Natomiast w szeregach delegacji Stanów Zjednoczonych, kraju rodzinnego papieża Prevosta, był obecny również wiceprezydent JD Vance, dla wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych była to druga wizyta w ciągu niecałego miesiąca w Watykanie po spotkaniu z papieżem Franciszkiem 20 kwietnia. Vance był ostatnim przywódcą politycznym przyjętym na audiencji z papieżem Franciszkiem, dzień przed jego śmiercią. Polską reprezentację reprezentował prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

.

.


Tekst, foto i video Anna Dorota Więckowska 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *