Wiadomosci o Polsce 05.11.-11.11.2012

3 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie pochowano prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Na pogrzebie nie pojawili się Bronisław Komorowski, Donald Tusk oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Ich nieobecność jest komentowana w polskich mediach.

Niepokoi fakt, że z czterech najważniejszych osób w państwie nie było nikogo. Nie było też niestety ministra spraw zagranicznych, który w tym czasie twittował – ocenił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Janusz Sibora, badacz dziejów dyplomacji i protokołu dyplomatycznego. Dodał, że ich obecność nie jest nigdzie nakazana.

 

– Szczegóły zmian w urlopach rodzicielskich zostaną przedstawione w czwartek na posiedzeniu rządu – zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Rząd chce umożliwić wydłużenie urlopów macierzyńskich do roku, przy 80 proc. wynagrodzenia.

– To zmiana fundamentalna, która wydłuża urlop rodzicielski z 24 tygodni – bo taki maksymalny okres mamy teraz – do 12 miesięcy – podkreślił minister. – Nie stoję na stanowisku, że tylko zmiany w polityce prorodzinnej czy wydłużenie urlopów macierzyńskich spowodują lawinowy wzrost dzietności, ale jest to jeden z klocków całej układanki, który może temu sprzyjać – zaznaczył w wywiadzie dla radiowej Jedynki.

 

5 listopada 1922 r. przeprowadzono wybory do Sejmu I kadencji, w których zwyciężył Chrześcijański Związek Jedności Narodowej. W nowym parlamencie, posiadającym szerokie uprawnienia wynikające z Konstytucji marcowej, zabrakło jednak wyraźnej większości i konieczne było szukanie koalicji rządowej.

Zgodnie z Konstytucją marcową wybory do Sejmu I kadencji były powszechne, równe, tajne, bezpośrednie i proporcjonalne. Wybierano w nich 444 posłów i 111 senatorów. Czynne prawo wyborcze w wyborach do Sejmu miały osoby, które ukończyły 21 lat, a w wyborach do Senatu 30 lat. Bierne prawo wyborcze do Sejmu posiadały natomiast osoby powyżej 25 roku życia, a do Senatu powyżej 40 roku życia.

 

Warszawa, Kraków, Toruń, Katowice. Niemal wszystkie duże miasta planują od 2013 r. podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ich władz nie stać na utrzymywanie komunikacji miejskiej, do której – przy obecnych cenach – dokładają od 30 do 70 proc. kosztów. Stąd planowane podwyżki cen biletów.

 

Julia Hartwig, Krzysztof Karasek, Ryszard Krynicki i inni poeci czytali swoje wiersze oraz poezje Zbigniewa Herberta podczas uroczystości w stołecznym Pałacu Rzeczpospolitej. Impreza, z udziałem pary prezydenckiej, odbyła się w ramach obchodów 88. rocznicy urodzin Herberta.

 

Jerzy Jarocki został pośmiertnie nagrodzony Feliksem Warszawskim w kategorii najlepsza reżyseria. Wśród uhonorowanych teatralnymi nagrodami stolicy za sezon 2011/2012 znaleźli się także aktorzy Monika Krzywkowska i Mariusz Bonaszewski.

 

A teraz sport:

Jerzy Janowicz ma mocny charakter, jest zadziorny i niepokorny, ale nauczył się panować nad swoimi emocjami. Polski tenisista podczas prestiżowego turnieju ATP Masters 1000 w paryskiej hali Bercy stał się prawdziwą gwiazdą mediów.

 

Legia Warszawa pokonała w Gdańsku Lechię 2:1 i umocniła się na pozycji lidera. Z kolei stołeczna Polonia wygrała przy Konwiktorskiej z Koroną Kielce 2:0 i po 10. kolejce piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy zajmuje drugie miejsce w tabeli.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 2 =