Wiadomosci z Polski 12.11.-18.11.2012

Grupa uczestników marszu niepodległości pobiła operatora Telewizji Polskiej. Ekipa wiadomości została zaatakowana na początku marszu w okolicy Ronda Dmowskiego.

Reporter TVP Kamil Dziubka powiedział IAR, że grupa mezczyzn  wyglądających na kibicowską bojówkę zaatakowała operatora kamery. Wyrwano mu sprzet i pobito. Kamera została zniszczona, a ekipa mimo licznej obstawy policji nie doczekała się interwencji.

 

Najwyższe polskie odznaczenia Ordery Orła Białego w Święto Niepodległości otrzymali prof. Jerzy Buzek, brytyjski historyk Norman Davies oraz b. wiceminister sprawiedliwości i b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz.

 

Sale obrad plenarnych i kolumnową czy gabinet marszałka Senatu mogą chętni zobaczyć w niedzielę, jeśli pojawią się na Wiejskiej. Z okazji Święta Niepodległości w Sejmie i Senacie zorganizowano dzień otwarty i jak zwykle cieszy się dużą popularnością zwiedzających.

 

Dwie trzecie prywatnych uczelni zniknie z mapy Polski do 2015 r. – twierdzi „Dziennik Gazeta Prawna”. Proces likwidacji trwa. Z 338 szkół wyższych działających jeszcze w 2011 r. zamknięto 27, a 22 są w stanie likwidacji.

Według gazety to dopiero początek czystki w branży, bo w miarę jak pogłębia się niż demograficzny i spada liczba studentow, będzie przybywać szkół bankrutów.

 

Kacper Płusa odebrał w środę w Poznaniu Nagrodę Poetycką im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy debiut poetycki roku. Został nagrodzony za tomik pt. „Ze skraju i ze światła”, wydany przez wydawnictwo Kwadratura.

Nagroda została przyznana po raz 30. Jej wręczenie miało miejsce w poznańskim mieszkaniu pracowni im. K. Iłłakowiczówny.

 

Koncerty wystawy, wizualizacje, performance, przedstawienia teatralne i projekcje filmowe będzie można oglądać w powstającym w Szczecinie centrum sztuki wizualnej Trafostacja Sztuki. Nowa instytucja kultury w Szczecinie otworzy swe podwoje w połowie przyszłego roku.

A teraz sport:

Niezwykle ciekawie zapowiadają się pojedynki polsko-azerskie w trzeciej kolejce siatkarskiej Ligi Mistrzyń. Do Sopotu przyjedzie Rabita Baku, do Muszyny Lokomotiw Baku, a do stolicy Azerbejdżanu na mecz z Azerrail wybiera się Tauron Dąbrowa Górnicza.

 

Praktycznie, w naszej reprezentacji mamy dwójkę zawodników, którzy nawiązać mogą walkę z czołówką najlepszych alpejczyków. Agnieszkę Gąsienicę Daniel zobaczymy na stokach Aspen w Kolorado. Przekonany jestem, że będzie można obejrzeć jej przejazd podczas relacji z drugiego przejazdu wśród 30 najszybszych.

 

Banco di Sardegna Sassari z Michałem Ignerskim w składzie oraz Umana Wenecja z Szymonem Szewczykiem odniosły zwycięstwa w 7. kolejce włoskiej ligi koszykarzy. Ekipa z Sardynii pokonała Avellino 102:81, a Umana – euroligowy EA7 Mediolan 105:100.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *