Wiadomosci z Polski 19.11.-25.11.2012

Prezydent Bronisław Komorowski z okazji Dnia Służby Zagranicznej odznaczył w piątek kilkudziesięciu pracowników służby dyplomatycznej. Komorowski dziękował dyplomatom za codzienną służbę dla Polski, także w okresie naszej prezydencji w UE.

Dziś jest dzień służby dyplomatycznej i warto chyba przynajmniej raz w roku pomyśleć o pracy państwa tej codziennej, jako właśnie fragmencie służby dla Polski, która wymaga codziennej odpowiedzialności, szczególnej dyscypliny, szczególnego skoncentrowania uwagi na sprawach najważniejszych, czasami kosztem innych rzeczy – powiedział prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

 

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej o umieszczeniu lekcji religii i etyki w szkolnym a nie ramowym planie nauczania jest sprzeczne z Konstytucją RP, Konkordatem i ustawą o systemie oświaty – uznał ks. prof. Józef Krukowski.

Wybitny znawca prawa kanonicznego zaapelował do Ministerstwa Edukacji Narodowej o podjęcie dialogu i wycofanie się z rozporządzenia.

– Nie wystarczą deklaracje i jednostronny dyktat – mówił ks. prof. Krukowski podczas odbywającej się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie konferencji nt. „Religii i etyki w edukacji publicznej”.

 

Sejm przyjął jednomyślnie doprecyzowujące poprawki Senatu do noweli ustawy o dokumentach paszportowych. Nowela przewiduje m.in., że wniosek o paszport będzie można złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim. Nowe przepisy mają też ułatwić uzyskanie paszportu tymczasowego.

Obecnie wniosek o paszport należy składać w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Zgodnie z nowymi przepisami organem paszportowym właściwym do wydania paszportu lub do odmowy w kraju będzie wojewoda, do którego wpłynie wniosek, a za granicą – konsul.

 

Resort pracy ma nowy pomysł na walkę z patologiami w rodzinie – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Dzieci ma chronić specjalny program monitorujący ich losy. Część ekspertów uważa, że może to prowadzić do stygmatyzowania najmłodszych.

Pilotaż programu monitorującego losy dziecka ma ruszyć w przyszłym roku w dziesięciu wybranych gminach. Specjalni koordynatorzy będą zbierać informacje o zaniedbywanych maluchach.

 

27. edycja Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora rozpocznie się 23 listopada. W programie są prezentacje monodramów, spotkania autorskie, promocja książki na temat ruchu teatrów jednego aktora i wystawa.

 

Pieter Brueghel Młodszy, Agnolo Bronzino, Cosimo Rosselli, Giovanni Santi – ojciec Rafaela, Łukasz Cranach i  Wassily Kandinsky – to tylko niektórzy z wybitnych artystów, których prace pokazane zostaną na tej ekspozycji.  Stała prezentacja sztuki europejskiej wraca do wrocławskiego Muzeum Narodowego po 20 latach nieobecności.

 

A teraz sport:

Nowy sezon skoków narciarskich za pasem. Już wkrótce Kamil Stoch i jego koledzy z reprezentacji staną na skoczni i – miejmy nadzieję – przyniosą sporo radości polskim kibicom. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” trener naszej kadry – Łukasz Kruczek – mówi o planach na najbliższy sezon.

 

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, 19–letni Przemysław Karnowski, środkowy mierzący 213 cm wzrostu, może trafić do NBA. Polak w debiucie w NCAA zdobył 22 punkty w ciągu 20 minut.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

68 − = 67