Wiadomosci z Polski 18.02-25.02.2013

Polska strategia w sprawie wejścia do strefy euro będzie tematem posiedzenia Rady Gabinetowej. Bronisław Komorowski chce, by Polska do 2015 r. spełniła kryteria niezbędne do przyjęcia euro; decyzja w tej sprawie miałaby zapaść po wyborach parlamentarnych. Po zakończeniu posiedzenia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się konferencja prasowa prezydenta i premiera Donalda Tuska.

Komorowski uważa, że decyzja w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro powinna zapaść po wyborach parlamentarnych w 2015 roku, a wcześniej należy skoncentrować się na spełnieniu kryteriów pozwalających na przyjęcie tej waluty.

 

Pieniądze przeznaczane na kulturę w ramach nowego unijnego budżetu na lata 2014-2020 w Polsce trafią na nowoczesne technologie i wyposażenie placówek, często wybudowanych lub odnowionych dzięki środkom z obecnej perspektywy finansowej – zapowiada minister kultury. – W kulturze będzie bardzo duży nacisk na nowe technologie, innowacyjność, kreatywność, edukację i przedsięwzięcia, które będą przenosić Polskę rzeczywiście w XXI w. – nie murami, tylko wyposazeniem i kierunkiem kształcenia– dodał minister.

Wielu Polaków, zwłaszcza mieszkających za wschodnią granicą, ogląda TVP Polonia, traktując ją jako źródło informacji o kraju i życiu polonijnym. Oferta programowa anteny budzi i głosy krytyki. W ocenie części widzów potrzeba zmian w funkcjonowaniu programu. TVP Polonia jest współfinansowana przez MSZ. Na ten rok resort zadeklarował jednak, że przekaże antenie jedynie 2 mln zł (w ostatnich latach było to ok. 11 mln zł). Jako powód MSZ wskazało niewywiązywanie się TVP ze zobowiązań w sprawie zmian funkcjonowania anteny: szerokiej dostępności za granicą oraz atrakcyjnej oferty programowej.

 

Szwecja powinna zwrócić nam zrabowane podczas potopu archiwa i biblioteki, m.in. Bibliotekę Królewską. Nie ma jednak kto wydać w tej sprawie wyroku, pisze „Rzeczpospolita”. Szwecja zobowiązała się do tego w zawartym w 1660 r. pokoju oliwskim. Traktat wciąż obowiązuje. Zgodnie z jego postanowieniami zwrot polskich książek i archiwaliów miał nastąpić w ciągu trzech miesięcy od ratyfikacji. Po 353 latach wciąż znajdują się one jednak w szwedzkich archiwach i bibliotekach, w tym m.in. w Uppsali.

 

Młodzi pasjonaci fotografii mogą wziąć udział w konkursie ogłoszonym przez Żydowskie Muzeum Galicja, mającym na celu upamiętnienie przypadającej w marcu 70. rocznicy likwidacji i 72. rocznicy założenia krakowskiego getta. „Bardzo zależy nam na zaangażowaniu ludzi młodych. Wcześniej organizowaliśmy spacery fotograficzne po krakowskim Kazimierzu, poprzez ten konkurs chcemy sprawić, by młodzi ludzie zaczęli szukać wokół siebie śladów historii” – powiedziała PAP Natalia Oleksy z Muzeum Galicja.

 

A teraz sport:

Agnieszka Radwańska utrzymała czwartą pozycję w najnowszej odsłonie rankingu WTA Tour. Spadek o jedną pozycję zanotowała natomiast młodsza siostra „Isi” – Urszula. Na czele bez zmian – prowadzi Serena Williams.

 

Mimo zwycięstwa 4:0 to nie była dla nas łatwa przeprawa. Ruch postawił wysokie wymagania, choć próbował nas pokonać prostymi środkami – powiedział po zakończeniu niedzielnego meczu Lecha Poznań z Ruchem Chorzów, opiekun Kolejorza, Mariusz Rumak.

motyl_logo_polacy_we_wloszech_kwadrat

Wiadomosci przygotowala Aleksandra Seghi

Zrodlo:onet.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *