Wiadomosci z Polski 26.02.-04.03.2013

Sejmowa debata nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska odbędzie się w następny czwartek – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł w Kancelarii Sejmu. Kandydatem PiS na premiera jest prof. Piotr Gliński. W liczącym siedem stron pisemnym uzasadnieniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności politycy PiS wskazują, że powodem wniosku o wotum nieufności jest zdecydowanie negatywna ocena pracy „Rady Ministrów kierowanej przez Donalda Tuska, która nie spełnia elementarnych warunków uzasadniających akceptację przez posłów świadomie wypełniających swój mandat jako reprezentantów ogółu społeczeństwa”.

 

Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który wczoraj poddał w wątpliwość dalszą pomoc medycynie dziecięcej, w rozmowie z TVN24 wyjaśnił swój zaskakujący krok. – To bulwersuje nie tylko nas, ale także miliony Polaków. To kolejny już przypadek – powiedział. media obiegło zaskakujące oświadczenie Lidii i Jerzego Owsiaków. „Dalsze działania WOŚP na rzecz medycyny dziecięcej stoją pod znakiem zapytania” – napisali. Ten krok był odpowiedzią na medialne doniesienia o nieudzieleniu pomocy medycznej 2,5-letniej dziewczynce w Łodzi.

 

Za coraz częstsze zaśmiecanie języka polskiego makaronizmami nikt nie karze. Choć przepisy przewidują grzywny, są nakładane bardzo rzadko, ubolewa „Rzeczpospolita”.

Ustawa o ochronie czystosci języka praktycznie nie działa. Obce wyrażenia można już znaleźć nawet w tytułach ustaw. W ub. roku np. przyjęto ustawę o timesharingu. Ciało powołane do obrony czystości języka nie ma żadnych uprawnień i jedynym jego osiągnięciem jest przyjmowanie coraz większej liczby skarg na zaśmiecających naszą mowę.

 

Przebudowa placu zabaw tak, by odpowiadał nie tylko potrzebom dzieci, ale też stał się miejscem spotkań seniorów, zagospodarowanie plaży przy jeziorku, wprowadzenie dyżurów radnych na lokalnych imprezach to niektóre pomysły wyróżnione w konkursie Super Samorząd 2012.

Nagrody przyznano w ramach akcji „Masz Głos, Masz Wybór” za współpracę mieszkańców z władzami przy rozwiązywaniu lokalnych problemów.

Konkurs honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski, a wręczenie nagród odbyło się w piątek w Pałacu Prezydenckim.

 

Premiera spektaklu „Wnętrza” Woody’ego Allena odbędzie się w sobotę w Teatrze Nowym w Poznaniu. Sztukę reżyserował Paweł Miśkiewicz. Jak powiedział w środę na konferencji prasowej reżyser, decydując się na realizację tego materiału, chciał „porozmawiać z poznańską publicznością o rzeczach elementarnych: prawdzie, pięknie, wierze w sens życia”.

„Ta rzeczywistość i ten spektakl jest trochę w poprzek; to rzecz wymagająca pewnej zgody na rozgrzebanie własnego porządku duchowego. Chcemy widzów zaprosić do tego, by sami przyjrzeli się temu, kim są i czy rzeczywiście wszystko, co ze sobą zrobili, uczynili na własne życzenie, a na ile są odbiciem własnych ograniczeń, kompromisów, które życie na nas wymusza” – powiedział.

 

A teraz sport:

Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice) odniósł życiowy sukces wygrywając w niedzielę w niemieckim Erfurcie wyścig na 1500 m Pucharu Świata. To jego trzecie podium w imprezach tego cyklu. Polak prowadzi w klasyfikacji generalnej na tym dystansie.

 

Adam Kszczot (RKS Łódź) obronił tytuł halowego mistrza Europy w lekkiej atletyce. W ostatnim dniu zawodów w Scandinavium Arena w Goeteborgu wygrał zdecydowanie finał biegu na 800 metrow.

motyl_logo_polacy_we_wloszech_kwadrat

Wiadomosci przygotowala Aleksandra Seghi.

Zrodlo:Onet.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *