Konferencja o Janie Karskim w Mediolanie

W poniedziełek 13 maja 2013 r. na Uniwersytecie Mediolańskim (Università degli Studi di Milano, Sala Napoleonica, Palazzo Greppi, via S. Antonio 10) odbedzie sie konferencja „Jan Karski. Una missione per l’umanità”. Konsulat organizuje wydarzenie we współpracy z Università degli Studi di Milano i Muzeum Historii Polski.

Konferencja jest poświęcona Janowi Karskiemu, który w czasie II wojny światowej jako tajny kurier Polskiego Państwa Podziemnego i Rządu RP na Uchodźstwie został wysłany z misją do przedstawicieli aliantów, także do prezydenta Stanów Zjednoczonych, by opowiedzieć o niemieckim terrorze w Polsce, w tym o Zagładzie Żydów. Jako jeden z pierwszych informował świat o Holokauście. Niestety, jego rozmówcy nie byli w stanie uwierzyć w ogrom tragedii rozgrywającej się w okupowanej Polsce. Amerykański tygodnik Newsweek umieścił Jana Karskiego w gronie najwybitniejszych postaci XX wieku, a jego wojenną misję uznał za jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji. Karski w czasie wojny został nagrodzony Krzyżem Virtuti Militari, potem krzyżem Armii Krajowej, wieloma honorowymi doktoratami i obywatelstwami, medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a także najwyższymi cywilnymi odznaczeniami polskimi i amerykańskimi: Orderem Orła Białego wręczonym przez prezydenta RP Lecha Wałęsę w 1995 r., a w maju 2012 r. – pośmiertnie – odznaczony przez prezydenta USA Baracka Obamę Medalem Wolności.

W ramach konferencji odbędzie się sesja naukowa, prezentacja pierwszego włoskiego wydania książki Jana Karskiego La mia testimonianza davanti al mondo. Storia di uno stato segreto (Adelphi 2013) oraz inauguracja wystawy (która pozostanie otwarta w dniach 13-23 maja 2013 r.)

O wydarzeniu poinformowala Redakcje pani Dorota Wisniewska oraz Małgorzata Stachna-Cremonino z Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie.

motyl_agnieszki_kwadrat_z_adresem_internetowym
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *