Dominika i fortepian czyli “Concerto al Borgo” w Savignano sul Panaro

Od wielu lat miasto Savignano organizuje w miesiącu lipcu koncerty muzyczne . W tym roku dzięki współpracy z polsko-włoskim stowarzyszeniem “VIA dell’AMBRA” została zaproszona polska pianistka Dominika Szlezynger, która wystąpiła po raz pierwszy w Savignano podczas inauguracji wystawy “Za wolność nasza i wasza” w październiku ubiegłego roku.

Portrait_polacy_we_wloszech

Została natychmiast zauważona przez burmistrza Germano Caroli , który wyraził swą gotowość , by polskiej pianistce dac mozliwosc wzięcia udziału w letniej inicjatywie ”CONCERTO AL BORGO”.W ostatnią niedzielę lipca Anno Domini 2013, w maleńkim kościółku pod wezwaniem M.B.Wniebowziętej ustawiono tuż przed ołtarzem czarny fortepian.

foyo_polacy_we_wloszech

Mimo upału i sezonu wakacyjnego przybyło wiele osób. Dla tych co nie zdążyli zjeść kolacji Stowarzyszenie przygotowało tigelle i orzeźwiąjace napoje. Posiliła się także nasza artystka , która odbywała generalną próbe.Zapoznanie się z instrumentem i akustyką to bardzo ważne dla każdego muzyka.

 

Przybyłych gości przywitała bardzo serdecznie, prezes stowarzyszenia “Via dell’AMBRA “ Dorota Wiśniewska. A gdy pojawiła się Dominika Szlezynger publiczność powitała ją gorącymi brawami .W repertuarze znalazły się sonaty D. Scarlattiego i W.A. Mozarta.Polskim akcentem wieczoru były utwory F.Chopina : walce , Scherzo , Nokturn (napisany podczas lata w Nohant spędzonego z George Sand).

fpyp_polacy_we_wloszech

Wszyscy zamienili się w słuch . Nie było słychać ani jednej dzwoniącej kómorki , bo much o tak poźnej porze (g.21) już nie bylo.

 

Polska artystka otrzymała gorące brawa, a na bis zagrała Etiudę Rewolucyjną F. Chopina oraz Preludium J. S. Bacha.

 

Na zakończenie wieczoru głos zabrał burmistrz Savignano :

„Beh direi che è stata un’iniziativa davvero pregevole e poi sentire una musicista polacca suonare, magistralmente, Chopin ……. cosa chiedere di più? ….. è come andare alla messa della domenica a San Pietro a Roma ;)” aprezes Dorota Wiśniewska dziękującza udany wieczór, w imieniu stowarzyszenia wręczyła panu Caroli oraz pani Dominice skromne upominki.

 

Dzień 28 lipca 2013 przeszedł dla nas Polaków do historii nie tylko z tego względu, że Dominika Szlezynger koncertowała w Savignano ale też z tego powodu,że Papież Franciszek zapowiedział Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. A jeszcze na wiosnę koncert Dominiki Szlezynger był niemożliwy do realizacji z powodu biurokracji i prędzej wszyscy ,by się spodziewali gruszek na wierzbie a raczej czereśni na wierzbie (okolice Savignano i Vignola słyną z czereśni) niż polskiej pianistki. Nie ma rzeczy niemożliwych zwłaszcza dla pani prezes Wiśniewskiej I tak dzięki jej determinacji i współpracy między stowarzyszeniami oraz Urzędem Miasta ,po raz pierwszy w historii miasta Savignano w cyklu “Concerto al Borgo” wzięła udział polska pianistka rodem z Krakowa.Miejmy nadzieję,że udział polskich artystów w Savignano przejdzie do tradycji,tak jak występy polskich pianistów w Teatrze Bonci w Cesenie nikogo nie dziwią , bo stały się tradycją listopadowych koncertów.Właśnie tam po raz pierwszy słuchałam Dominiki Szlezynger.A w tym roku mogli jej posłuchać mieszkańcy Savignano,którzy do dziś wspominają zeszłoroczny recital sopranistki Dominiki Zamary dedykowany ofiarom trzęsienia ziemi , który podsumowali dwoma słowami : ”gęsia skórka.” Dla artysty czyż może być lepsza recenzja jak swym koncertem wywołać “pelle d’oca”.A gdy Dominika Szlezynger wykonywała Etiudę Chopina też wszystkich przeszedł dreszcz.

 

                                                         Anna Pankowska “VIA dell’AMBRA”

Redakcja serdecznie dziekuje pani Dorocie Wisniewskiej za udostepnienie nam w/w tekstu oraz zdjec.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *