Jacek Chołoniewski zaprasza do bezpłatnego serwisu polskich e-booków

Serdecznie zapraszamy na rozmowę z panem Jackiem Chołoniewskim, szefem serwisów  www.BooksOn.pl i
www.ebooks43.pl

 

– Panie Jacku, może zacznijmy od prostego pytania: czy trudno jest przekonać tradycjonalnego czytelnika książek do e-booków? Jakie są zazwyczaj opory, również osób, które rzadko posługują się komputerem, i nie mają przygotowania informatycznego, czy ich obawy związane z obsługą e-booka są uzasadnione?

Ebooki to nowa forma dostępu do książek – lub bardziej ogólnie – do dłuższych utworów pisanych.

Można je czytać nie tylko na komputerach stacjonarnych czy laptopach ale także na tabletach a nawet smarfonach. No i oczywiście na czytnikach specjalnie przeznaczonych do czytania książek elektronicznych, z których najbardziej znany, choć oczywiście nie jedyny to Kindle – produkt Amazona.

– Czyli namawiałby Pan do czytania e-booków… jakie są więc ich główne zalety?

Nie trzeba namawiać – a raczej informować,  że jeśli ktoś posiada smartfona czy tablet, to może też na nim czytać książki. Na te urządzenia trzeba wgrać specjalne oprogramowanie, które jest w stanie pokazać treść zapisaną w formacie epub – najbardziej rozpowszechnionym formacie dla ebooków.

Jacek Chołoniewski

Jacek Chołoniewski

– Jakie książki macie do dyspozycji w waszym archiwum? Czy tylko polskie tytuły, czy też publikacje zagranicznych autorów? 

Na www.ebooks43.pl staramy się mieć książki maksymalnie różnorodne co do treści, stylu, tematyki. Jedynym kryterium jest jakość książki – publikujemy wyłącznie książki dobre, profesjonalnie napisane (co nie oznacza, że tylko przez zawodowych pisarzy) – żadnej grafomanii, tak panoszącej się w sieci.

– Jakie książki można otrzymać bezpłatnie w waszym serwisie?

Serwis www.ebooks43.pl wszystkie ebooki oferuje za darmo. No, może prawie za darmo, bo w zamian za prawo do bezpłatnego pobierania ebooków trzeba podać swój adres e-mail, na który potem wysyłamy informacje o kolejnych nowościach jakie się u nas pojawiają.

– Ilu macie obecnie stałych czytelników? Czy czytelnicy e-booków to głównie Polacy mieszkający za granicą, czy to nie ma znaczenia?

Osób, które są użytkownikami www.ebooks43.pl jest kilkanaście tysięcy. Ich grono powiększa się codziennie o kilkadziesiąt osób. Nasz serwis zwiększa więc stale swój zasięg.

Jest tak między innymi dlatego, że coraz więcej osób chce czytać ebooki, i – co oczywiste – na początek, aby przetestować tę formę kontaktu z książką – szukają pozycji darmowych.

– Czy prowadzicie wewnętrzne statystyki, po jakie książki w większości sięgają Polacy na emigracji?

Czytelnik emigracyjny, co do upodobań książkowych niczym się nie różni od czytelnika z Polski. I w Polsce i za granicą są osoby o bardzo różnych gustach czytelniczych.

– W tradycyjnych wydawnictwach mniej znani autorzy mają bardzo małe szanse aby opublikować swoje książki. Gdyby zgłosił się do was początkujący autor i chciał opublikować książkę czy broszurę, co możecie mu zaproponować, jak wygląda taka współpraca i z jakimi kosztami trzeba się liczyć? 

Koszty publikacji u nas są dla autora zerowe – sami zapewniamy transkrypcję tekstu na formaty epub i mobi.

Tworzymy też interesującą okładkę, która, jak to odkryliśmy, ma decydujące znaczenie dla tego ile osób dany ebook pobierze.

Jednak autor nie otrzymuje też od nas żadnego wynagrodzenia – jego korzyścią jest szerokie rozpropagowanie jego utworu oraz zebranie opinii o nim – bo na nasz serwis każdy może też wpisywać swoje opinie o poszczególnych książkach.

Darmowe udostępnianie nie oznacza jednak braku respektowania przez nas praw autorskich! W pełni ich przestrzegamy – znaczące, że nasz serwis poleca m. in. portal www.legalnakultura.pl.

Jacek Chołoniewski

Jacek Chołoniewski

– Na koniec przypomnijmy wszystkim zainteresowanym dokładny adres waszego serwisu, i jak można z niego korzystać.

Zapraszamy na nasz serwis www.ebooks43.pl udostępniający za darmo interesujące ebooki.

Zapraszamy też na www.BooksOn.pl, który sprzedaje, po mocno obniżonych cenach, książki papierowe. Książki te wysyłamy na cały świat, przy czym koszt tej wysyłki jest umiarkowany, wielokrotnie mniejszy niż w innych polskich księgarniach internetowych (z których znaczna część w ogóle nie wysyła książek za granicę), no i jest w pełni automatyczny (podczas gdy w polskich księgarniach wysyłających książki za granicę niełatwo jest się dowiedzieć ile kosztuje wysyłka zagraniczna i jak ją zamówić).

Klient mieszkający za granicą może też wskazać jaki rodzaj przesyłki go interesuje: czy list priorytetowy (lotniczy) czy też zwykły (droga morska lub lądowa). To ważna innowacja, bo na przykład w Europie warto zamawiać przesyłkę listem zwykłym – dużo tańszym od priorytetowego a czas dostawy jest praktycznie taki sam (kilka dni).

Jest także możliwe zlecenie nam wysyłki w postaci nierejestrowanej – znacznie tańszej od rejestrowanej (priorytetowej lub zwykłej).

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Barbara Gorzkowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *