Konkurs „Być Polakiem” dla młodzieży polonijnej

Fundacja „Świat na Tak” zwraca się z prośbą o promocję Konkursu „Być Polakiem”, który skierowany jest do młodzieży polonijnej z całego świata.

Jego celem jest wzmacnianie tożsamości narodowej, przybliżenie historii Polski młodym ludziom urodzonym i wychowanym poza granicami Polski, a także pokazanie roli Polaków w kształtowaniu europejskiego i światowego dziedzictwa.

bycpolakiem

V edycja Konkursu jest szczególnie ważna ponieważ przypada w roku 70-tej rocznicy Powstania Warszawskiego, w roku kiedy przypominamy sobie zupełnie zniszczoną Warszawę, miasto mężne, które odrodziło się niczym Feniks z popiołów.

Warto, aby z tą historią zapoznali się młodzi Polacy.

Postaramy się, aby nagrodzeni w Konkursie zgodnie z regulaminem przyjechali do Polski i pojechali na wycieczkę objazdową po Polsce.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski, który w tym roku objął Patronat nad Konkursem (w ramach Patronatu Narodowego) zaprosi laureatów V edycji na spotkanie w Pałacu Prezydenckim.

Oto link do formularza V edycji Konkursu „Być Polakiem”, prosimy kliknac tutaj.

V edycja Konkursu „Być Polakiem”

12 października 2013 roku w gmachu Ambasady RP w Londynie zainaugurowano uroczyście V edycję Konkursu „Być Polakiem”.

Witold Sobków – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, wręczył dyplomy młodym laureatom IV edycji Konkursu, a Joanna Fabisiak –Prezes Fundacji „Świat na Tak” – podsumowała IV edycję, na którą wpłynęło 367 prac z 27 krajów świata. Tematem przewodnim nadchodzącej V edycji konkursu będą obchody 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego, którego „martyrologia zapisała się olbrzymimi ranami w historii Polski. Swój szczególny udział mieli w nim najmłodsi, kilkunastoletni mieszkańcy Warszawy, którzy byli wtedy w wieku uczestników Konkursu „Być Polakiem”. Dlatego warto, aby właśnie młodzi Polacy za granicą pamiętali o swoich rówieśnikach z 1944 roku, a w przyszłości przekazywali tę wiedzę następnym pokoleniom” (Joanna Fabisiak). Patronat nad V edycją Konkursu „Być Polakiem” w ramach Patronatu Narodowego objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Zostały podane oficjalnie tematy kolejnej V edycji, która odbędzie się w 2014 roku.

  1. Ballada o okaleczonym mieście – Powstanie Warszawskie 1944: (np. wspomnienia rodzinne, rozmowa z Małym Powstańcem, czas trudnych wyborów). II. Polskie drogi do wolności (wojenne losy Polaków – Narvik, Tobruk, Monte Casino; ku wolnej Polsce – działania niepodległościowe Polaków poza granicami kraju; relacje świadków).

III. Polska moich marzeń.

Współorganizatorami Konkursu „Być Polakiem” są:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Zjednoczenie Polek na Emigracji oraz Fundacja „ Świat na Tak” .

Kalendarz:

12 października 2013 r.

Inauguracja V edycji Konkursu

28 marca 2014 r.

Końcowy termin nadsyłania prac

9 ­– 10 maja 2014 r.

Eliminacje – obrady Jury

1 lipca 2014 r.

Uroczysta Gala Finałowa V edycji Konkursu „Być Polakiem”*

3 – 9 lipca 2013 r.

Wyjazd edukacyjny po Polsce (Niespodzianka)*

* – decyzja zapadnie po przyznaniu środków finansowych w marcu 2014r.

Za przekazanie informacji o konkursie dziekujemy pani Małgorzacie Stachna-Cremonino z Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie.

Informacje:
Maria Cholewa - koordynator Konkursu "Być Polakiem"
Fundacja "Świat na Tak"
Al. J. Ch. Szucha 27       00-580 Warszawa
tel. 22 629 35 75 / 22 629 63 34  
mail: [email protected]Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *