ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ dla Polonii rzymskiej

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ dla Polonii rzymskiej

9 listopada br. w Auli Jana Pawla II na Via delle Botteghe Oscure, odbyły sie obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą dla Polonii rzymskiej, zorganizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini, Włoskie Stowarzyszenie Diabetyków (AID) oraz Kosciół Św Stanisława.

W ramach obchodów zostały przeprowadzone bezpłatne :

– badania poziomu cukru we krwi (dla ponad 250 osób) i pomiar ciśnienia tętniczego

– konsultacje (po włosku) z Diabetologiem z l’AID – Dot. Lo Pinto

– konsultacje (po polsku) z Psycholog – Joanną Okulską.

1 OK SDC POMIAR CUKRU

Patronat Medialny:

Nasz Świat” – dwutygodnik informacyjny dla Polaków we Włoszech i portal internetowy

www.naszswiat.net

„Moja Bancarella” – polonijny portal internetowy w Italii. www.mojabancarella.com

„Polacy we Włoszech”polonijny portal internetowy w Italii. www.polacywewloszech.com

Sponsorami Dnia Cukrzycy byli:

– JASKINIA SOLNA „SALBEA”

Pani Beaty Skrzypek i Tamary Bronickiej. Via Nocera Umbra, 94. Tel. 06 78147250

– SKLEP POLSKI „U MICHAŁA”

Państwa Doroty i Michała Zalewskich, Viale Trastevere, 233. Tel 340 724 8203.

LABEATALY GROUP SRLS (www.labeatalygroup.it) przygotowało degustację oleju biologicznego z Firmy „Alimenti & Salute” (www.alimentiesalute.eu) oraz win bezalkoholowych „Lida Diva” (www.lidadiva.com)

Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day, WDD) Ustanowiony przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF − International Diabetes Federation) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO − World Health Organization), obchodzony jest od 1991 roku 14 listopada – w urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga.

„Kampania ma na celu zainspirowanie lokalnych społeczności do prowadzenia prostych działań edukacyjnych, organizowania różnych akcji wzmacniających świadomość, że cukrzyca jest globalnym zagrożeniem z poważnymi i dalekosiężnymi konsekwencjami, które mogą dotknąć wszystkich. Działania lokalne, o małym zasięgu, składają się na wielkie efekty; zaangażowanie we własnym środowisku życia pozwala osiągać imponujące wyniki i przyczynić się do ograniczenia zagrożenia w skali globu…” (www.pfed.org.pl)

Symbolem walki z cukrzycą jest niebieski krąg, a Światowy Dzień Cukrzycy obchodzi ponad 350 mln ludzi w 150 krajach na całym świecie.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków informuje, iż tegoroczne hasło Światowego Dnia Walki z Cukrzycą decyzją IDF pozostaje niezmienione. Rok 2014 rozpoczyna trzyletni okres pod myślą przewodnią „Zdrowy styl życia i cukrzyca”, jednak samo hasło Światowego Dnia Walki z Cukrzycą brzmi tak samo jak w roku ubiegłym, czyli: CUKRZYCA: CHROŃMY NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Nowością tegorocznej kampanii jest akcja o nazwie „Niebieskie śniadania”. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna wzywa, aby w listopadzie lokalne Koła organizowały akcję jedzenia wspólnych, zdrowych śniadań. Celem przedsięwzięcia jest podkreślenie roli zdrowego śniadania w zapobieganiu cukrzycy typu 2 i jej powikłaniom.

Dziękujemy serdecznie:

Kosciołowi Św Stanisława za możliwość skorzystania z Auli.

Lekarzom, pielęgniarkom, wolontariuszom i członkiniom Stowarzyszenia Le Rondini za bezinteresowną pracę.

Coraz trudniej jest zachęcić osoby, aby poświęciłyby swój czas w formie wolontariatu na inicjatywy społeczno-kulturalne skierowane do naszych rodaków, dlatego ponawiamy apel do osób zainteresowanych stałą lub okazjonalną współpracą w przygotowaniu kolejnych wydarzeń o kontakt.

4.1 OK SDC CZLONKINIE I ZNAJOMI LE RONDINI

Iwona Bigos – Stowarzyszenie Le Rondini

Tel 3897875133

E.mail [email protected]

assoculturalerondini.blogspot.com

Redakcja serdecznie dziekuje  Pani Iwonie Bogos ze Stowarzyszenia Le Rondini za udostepnienie relacji oraz zdjec do w/w artykulu.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *