Polki laureatkami Kobiecego Festiwalu Wspaniałości w Genui

FESTIVAL DELL’ECCELLENZA AL FEMMINILE (FEF)
14-25 NOVEMBRE 2014
GENOVA

 

Kobiety, kobiety i jeszcze raz kobiety, to właśnie one są motywem przewodnim tego jedynego w swoim rodzaju festiwalu, który w tym roku obchodzi już swoją IX rocznicę.

Kolebką festiwalu jest Genua, znakiem rozpoznawczym owoc granatu: symbol bogactwa, szczęścia i płodności, litemotive pojednanie.

Nadszedł czas na pojednanie, pojednanie kobiety jako jednostki, pojednanie ze światem męskim, z terytorium, z mądrością. “La Conciliazione. “Donne e Uomini nel Terzo Millennio”.

Ewa Lipska2

 

Program festiwalu jest jak bieg maratończyka, długi, bogaty, wypełniony mnóstwem wydarzeń i spotkań, trzeba się spieszyć żeby nie wypaść z rytmu, porusza się wzdłuż szerokiej linii łączącej teatr, sztukę, pisarstwo a także tematy aktulne, związane z ekonomią, z dążeniem Genui do przeistoczenia się w żywą metropolię wibrującą nowym spojrzeniem na kulturę i turystykę.

Jedną z ważnych kwestii był temat rozwoju gospodarczego i zdobywania nowych rynków zbytu dla wyrobów “luxury”; wśród których został wymieniony prężny rynek polski. Dla nas Polaków jest to temat szczególnie bliski, bo to wlaśnie Polska jest najlepszym przykładem rozpędzonej lokomotywy chłonnej nowych perspektyw i celów. I to nie przypadek że to właśnie Polska jest tak licznie raprezentowana podczas tegorocznej edycji festiwalu, można powiedzieć że jest wręcz wszechobecna i wszędobylska.

To właśnie Polka została bohaterką jednego z najbardziej prestiżowych etapów tego wspaniałego maratonu. Pani Ewa Lipska laueratka nagrody Ipazia, dedykowanej kobietom wyjątkowym, kobietom które mogą służyć nam wszystkim jako przykład.

Ewa Lipska

Krakowianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, której powołaniem stała się poezja. Działalność i twórczość Ewy Lipskiej jest niezmiernie bogata, jest ona także felietonistką, publicystką, autorką tekstów teatralnych, prozy i tekstów piosenek; byłym redaktorem działu poezji Wydawnictwa Literackiego (1970-1980), Dyrektorem Instytutu w Wiedniu (1995-1997), jest członkiem i założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Bogata osobowość, bardzo ciepła, otwarta i chętna to rozmowy, “polskość” o najwyższej jakości.
Podczas spotkania, które odbyło się w sobotę 22.11.2014 w pięknym, ozdobionym freskami Salonie Palacu Doria-Spinola, w obecności Dyrektora Artystycznego Festiwalu, pani Consuelo Barilari, przedstawicieli Wydziału Polonistyki Uniwersytetu w Genuii, Dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie i dziennikarzy odbyło się uroczyste wręczenie nagrody. Oczywiście nie mogło zabraknąć tłumaczki poezji pani Ewy, Mariny Ciccarelli, prof. Uniwersytetu w Rzymie.

Pani M. Ciccarelli przedstawiła w sposób szczegółowy twórczość Ewy Lipskiej, podkresliła jej przynależność do grupy poetów tzw. “nowej fali”, suwerenność, odrębność i nieporównywalność jej stylu do innych autorów.

Zwróciła uwagę na walory, które w sposób szczególny wyróżniają jej twórczość, takie jak podejmowanie trudnych tematów, cierpienia, bólu, lęku, śmierci.

Ewa Lipska z niezwykłą spostrzegawczością prowadzi rozważania na temat świata, sytuacji politycznej, porządku w przyrodzie, poglądów, miłości, nieuchronnych zmian, a przede wszystkim trudnych relacji z drugim człowiekiem.

Ale to nie koniec festiwalowych sukcesów! Kolejnym etapem maratonu jest program Lady Truck dedykowany kobietom przedsiębiorczym.

Po raz piewszy w tym roku została przyznana specjalna nagroda “Lady Truck” 2014 i któż mógł ją otrzymać jesli nie Polka! Pani Katarzyna Likus z Krakowa, właścicielka sieci hoteli i restauracji.

Świat kultury i świat biznesu, wydawałoby się tak sobie odległe, a jednak dzięki tej wspaniałej okoliczności jaką stał się Kobiecy Festiwal Wspaniałości stały się sobie i nam bliskie. Było się czym pochwalić i miejmy nadzieję że obecność Polski i Polaków będzie coraz bardziej zauważalna i doceniana na arenie światowej.

 

Dziękujemy serdecznie za relację pani Dorocie Czalbowskiej z Genui
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *