Wieczór poświęcony poezji Jana Pawla II

Niewidzialne wyraża sie w widzialnym czyli „Poeta, który został Papieżem.

Poeta,który został Papieżem -to wieczór poezji Karola Wojtyły zorganizowany w Savignano s/Panaro (MO) z inicjatywy  Stowarzyszenia „VIA dell’AMBRA”. Z życiorysu Papieża Jana Pawła II jest wiadomo, że już  jako uczeń wadowickiego liceum, odkrył w sobie talent literacki, zamiłowanie do poezji i do teatru.Zaczął pisać. Chciał być aktorem. Nurtowały go  tematy związane z egzystencją ludzką. Nurtowały go takie problemy jak sens życia, cierpienia i śmierci. Dążył do odkrycia Prawdy Absolutnej.
Z  nauk filozoficznych wynika, że do Prawdy dochodzi się poprzez sztuke, filozofię i religie.

Młody Karol kroczył wiec tymi drogami i odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa. Zafascynowany twórczością romantyków a zwłaszcza Norwida pierwsze swoje utwory poświecił dwóm zagadnieniom: miłości i pracy. Odtąd zwykłą codzienność ubierał w poezje. Posługiwał się metaforami i mysłowymi skrotami, uwypuklając głębię  każdego problemu. Jego podwójne powołanie nie wykluczało się. Był zarówno poetą jak i kapłanem.
A 16.10.1978 jako kardynał przychodzący „z dalekiego kraju” został Głową Kościoła katolickiego. I w ten sposób „poeta został Papieżem”.

Polska aktorka Magdalena Jaroszyk starannie dobrała repertuar, by publiczność mogła lepiej poczuć przesłanie  Jana Pawła II skierowane do wiernych. By moc jego słowa, mogła pozostawić ślad. By dać każdemu  miłość i nadzieję.
Czasy, w których żyjemy pozbawione są logiki. Dookoła panuje chaos i brak jest perspektyw na lepsze jutro.

20141115_205542
Z niebywałą ekspresją aktorka wyrażała głęboka treść zawartą w utworach Karola Wojtyły. W nastrojowej atmosferze kościoła B.V Assunta w Savignano (Borgo) papieskie słowa docierały do serc słuchaczy. Pani Magdalenie towarzyszył gitarzysta Riccardo Farolfi.

20141115_214157
Muzyka i poezja splatały się w harmonijną całość. Słuchacze byli oczarowani. Artyści otrzymali wiele aplauzów. Nie obyło się bez bisowania. A zgodnie z polskim przysłowiem  CZYM CHATA BOGATA Prezes Stowarzyszenia Dorota Wiśniewska przygotowała skromny poczęstunek.

Anna   Pankowska
Associazione „VIA dell’ AMBRA”

 

Redakcja serdecznie dziekuje pani Dorocie Wisniewskiej ze Stowarzyszenia Via dell’Ambra, za przeslanie w/w relacji z wieczoru poezji.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *