Komunikat 23. Finał WOŚP – Na co zbieramy?

imagesL680CHXJ

Już po raz trze­ci WOŚP zagra dla najmłodszych i dla najstarszych pacjentów.
W czasie tegoroczne­go Finału pieniądze dla WOŚP zbierać będzie 120 tys. wolontariuszy, nie tylko w Polsce, ale również w kilkudziesięciu sztabach zagranicznych. Do czwartku (8.01), zarejestrowano 1474 sztabów krajowych, 43 zagraniczne, 32 skarbony stacjonarne i 120 imprez zamkniętych.
Jerzy Owsiak na konferencji prasowej (8.01) przed niedzielnym 23. Finałem WOŚP, mówił, że finanse fundacji są przejrzyste i ściśle kontrolowane, a kupowane przez nią urządzenia służą milionom ludzi w całej Polsce. – Na szczęście nasze urządzenia nie mają czipa, który rozpoznaje złego lub dobrego człowieka i leczą wszystkich – mówił Owsiak, zapewniając, że również każda z krytykujących WOŚP osób może liczyć na pomoc w przypadku choroby swojej lub kogoś ze swoich bliskich.

Prezes fundacji prof. Bohdan Maruszewski przypomniał, że w ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 23. raz 11 stycznia. Zbiórka pieniędzy poświęcona jest podtrzymaniu wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opiece medycznej seniorów.

Pieniądze na diagnostykę w pediatrii
Jak poinformował, pieniądze z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na utrzymanie wysokich standardów diagnostyki, głównie w czterech dziadzinach pediatrii. Pierwszą z nich będzie onkologia. Maruszewski tłumaczył, że taka fundacja jak WOŚP powinna zajmować się tym, na co nie stać podstawowego systemu ochrony zdrowia, dlatego chciałaby rozpropagować nowoczesną diagnostykę genetyczną, aby dostęp do niej miało jak najwięcej dzieci. Poza tym – jak zapowiedział Maruszewski – kupowane będą urządzenia do diagnostyki obrazowej.

Kolejną dziedziną, którą wesprzeć chce WOŚP, jest kardiochirurgia. Jak poinformował Maruszewski, brakuje stanowisk do intensywnej terapii dla dzieci przed i po operacjach serca. Fundacja będzie chciała takie stanowiska wyposażyć. Zebrane środki będą przeznaczone również na diagnozowanie chorób reumatologicznych, gdzie bardzo ważne jest wcze­sne wykrycie. Po raz pierwszy WOŚP wspierać będzie pulmonologię. „Dla tych dzieci jeszcze nie graliśmy” – powiedział Maruszewski.
Podkreślił, że to, na co zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas Finałów, zawsze jest przedmiotem konsultacji ze specjalistami, decyzja poprzedzona jest dyskusjami z autoryteta­mi w danej dziedzinie medycyny i nigdy nie jest przypadkowa.

Pieniądze na zapewnienie godnej opieki medycznej dla seniorów
Wiceprezes WOŚP prof. Piotr Burczyński przypomniał, że w tym roku po raz kolejny fundacja zbierać będzie środki na zapewnienie godnej opieki medycznej dla seniorów i wyposażenie oddziałów geriatrycznych.
Szczegółowe informacje na temat 23.Finału można znaleźć na stronie www.wosp.org.pl/final.

W Polsce WOŚP wspierać można nie tylko wrzucając datki do puszki, ale także m.in. wysyłając SMS-y, a także za pośrednictwem internetowych skarbonek. Wszystkie możliwości udziału w Finale zebrane zostały na stronie www.wspieraj.wosp.org.pl.

Z kolei na stronie www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl można zobaczyć, na co fundacja przeznaczyła zebrane dotąd środki.
Na podstawie wiadomości ze strony https://wiadomosci.onet.pl/
Sztab WOŚP w Rzymie
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *