Imigranci generalnie zadowoleni z życia we Włoszech

Z Raportu ISTAT (włoski narodowy urząd statystyczny) z końca października 2014r., który odzwierciedla stopień samopoczucia cudzoziemców zamieszkałych we Włoszech, wynika, że większość obcokrajowców jest usatysfakcjonowana ogólnymi warunkami życia i pracy we Włoszech.

Co ciekawe, stopień zadowolenia jest zdecydowanie wyższy (60,8%) niż u rdzennych mieszkańców Włoch (37,2%).

Wśród cudzoziemców to kobiety są najbardziej zadowolone z pobytu we Włoszech, ponadto, najlepiej powodzi się cudzoziemcom w młodym wieku ze średnim i wyższym wykształceniem.

Natomiast jeśli chodzi o region zamieszkania, cudzoziemcy lepiej cenią sobie warunki życia na północnym wschodzie i w środkowych Włoszech niż na południu kraju.

Większość cudzoziemców (58,6%) wyraża zadowolenie z wykonywanej pracy, chociaż najwięcej dyskryminacji w stosunku do cudzoziemców rejestruje się właśnie w miejscach pracy. Aż 30% obcokrajowców przyznaje, że było obiektem jakieś formy dyskryminacji, głównie dotyczącej cięższych warunków, niższych płac, oraz nieprzychylnej atmosfery.

Jako główne przyczyny dyskryminacji cudzoziemcy wskazują:

– pochodzenie (90%)

– słaba znajomość języka włoskiego (30%)

– kolor skóry i płeć (15%)

– wyznanie religijne (6%)

Jeśli chodzi o edukację we włoskich szkołach, aż 12,5% cudzoziemców deklaruje, że było dyskryminowane w szkole, przy czym aż trzy czwarte osób przyznaje , że była to dyskryminacja rówieśników (głównie Chińczycy).

źródło: www.istat.it/it/archivio/136691; www.fanpage.itDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *