Popularne włoskie przyprawy w walce z próchnicą i paradontozą

Aromatyczny hyzop (wł. issopo) w walce z próchnicą

Jeśli lubisz zieloną herbatę i często ją pijesz, to już zapewne wiesz, że wytrąca na zębach więcej brunatnego osadu niż czarna i czerwona herbata.

Nie jest to kamień nazębny i bardzo trudno go usunąć – z własnego doświadczenia wiem, że nie pomagają ultradźwięki. W owym osadzie grasują bakterie niszcząc szkliwo i otwierając drogę do próchnicy, paradontozy.

W tych trudnych dniach przychodzą z pomocą popularne włoskie przyprawy, np. płukanka z hyzopu pomaga w zapaleniu dziąseł i gardła, usuwa przykry zapach, pozwala przetrwać z zepsutym zębem do wizyty u dentysty.

W jego srebrnych listkach jest dużo aktywnych związków np. olejek eteryczny (główne składniki to pinokamfen. pinen i limonen), garbniki, flawonoidy, żywice, fitosterole o właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych, które łagodzą infekcje i dezynfekują jamę ustną wraz z gardłem.

Podobne właściwości ma tymianek (wł. timo).

Przepis na płukankę z tych przypraw jest prosty: czubatą łyżeczkę zalewam szklanką wrzątku, odstawiam pod przykryciem do naciągnięcia na pół godziny, odcedzam i napar jest gotowy do użycia.

Można również kupić tymianek lub hyzop w doniczce, uprawiać na kuchennym parapecie i w razie potrzeby żuć listki.

Anna Toott

biolog, autorka blogów: 

Zielony stragan

Kosmetyki z łąk i lasów

Polskie zioła
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 62 = 71