Wnioski on-line o nadanie włoskiego obywatelstwa

Od 18 maja wnioski o nadanie włoskiego obywatelstwa będzie można składać przez internet!

Dotąd  wnioski o nadanie obywatelstwa włoskiego składało się osobiście lub wysyłało listem poleconym.  

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departamento della Liberta’ Civili e l’Immigrazione) zapowiada od 18 maja 2015 r. usprawnienie systemu SICITT (Sistema Informativo Cittadinanza) oraz zniknięcie wniosków papierowych o nadanie obywatelstwa włoskiego. Zostanie wprowadzony system informatyczny, dzięki któremu wnioski o przyznanie obywatelstwa będzie można składać online. Wnioskodawca w pierwszej kolejności będzie musiał się zarejestrować w systemie, a następnie po zalogowaniu się (za pomocą otrzymanego podczas rejestracji loginu i hasła) wysłać wszystko przez internet.

Do wypełnionego kwestionariusza trzeba będzie załączyć skan dokumentu tożsamości, dokumentów wystawionych przez kraj pochodzenia (akt urodzenia i zaświadczenie o niekaralności) oraz skan potwierdzenia uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 200 euro.

polacy_we_wloszech_logoPo wysłaniu dokumentów będzie można także przez internet śledzić na jakim etapie  jest nasze postępowanie.

Nowy system składania wniosków powinien rozwiązać jeden z największych problemów, z jakim dotąd borykają się włoskie urzędy. Mianowicie chodzi o kolejki oczekujące na złożenie wniosku.

Po zainaugurowaniu systemu informatycznego przez miesiąc będzie można wybierać pomiędzy sposobem składania dokumentów (osobiście w urzędzie lub przez internet). Natomiast od 18 czerwca br. wnioski będą przyjmowane wyłącznie  przez internet.

Jak informuje nas dziennik Enti Locali w niektórych włoskich  prowincjach wnioski online będzie można składać wcześniej.  Alessandria, Aquila, Cuneo, Firenze, Mantova, Modena i Novara to miasta, w których procedura “wszystko online” ruszy już od 1 kwietnia. Od 1 maja w gminach tych wnioski o obywatelstwo będą przyjmowane wyłącznie przez internet.

Tekst przygotowany na podstawie: Stranieri in Italia

                                                               Nasz Swiat

Korespondent ds. prawnych: Anna Rajwa

Blogi: https://www.kobieta-live.blogspot.it/,

           Z prawem na Ty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *