Zmiany w przepisach o ruchu drogowym w Polsce

Jeśli wybieramy się do Polski musimy pamiętać o zmianach w przepisach o ruchu drogowym.

2 kwietnia Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy proponującej zmiany w przepisach ruchu drogowego

Przede wszystkim zmiany dotyczą znacznego przekraczania prędkości w miejscach gdzie obowiązuje ograniczenie ze względu na teren zabudowany a także wprowadzenia bardziej surowych kar dla kierowców jeżdżących po pijanemu.

motyl_agnieszki_kwadrat_z_adresem_internetowym

Policja zyska bowiem uprawnienia do zatrzymania dokumentu, jeśli kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o 50 km/h. Oprócz mandatu i punktów karnych kierowca pożegna się z prawem jazdy na trzy miesiące. Jeśli taka osoba mimo to będzie prowadzić pojazd, wówczas nie tylko popełni wykroczenia z art. 94 k.w. (mandat w wysokości 500 zł), ale okres, na jaki prawo jazdy zostanie zatrzymane, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeżeli i to nie przyniesie skutku i po raz kolejny wsiądzie za kierownicę, dokument nie zostanie mu już zwrócony. Będzie więc musiał zapisać się od nowa na kurs prawa jazdy a następnie zdać egzamin.

Również na okres 3 miesięcy utraci się uprawnienia, gdy policja przyłapie na przewożeniu większej liczby osób niż określone to zostało w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Zaostrzono również przepisy dotyczące jazdy po alkoholu. W ustawie znalazła się propozycja dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo.

Wprowadzono również dotkliwe kary finansowe dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu oraz obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej, tzw. „alcolocka”, dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Wśród zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju jest jeszcze zmiana dotycząca osób jeżdżących bez uprawnień. Wykroczenie za które otrzymuje się mandat w kwocie 500 złotych, zostało zmienione na przestępstwo. Jednak ustawodawca zaznaczył, że zmiana dotyczy tylko osób, które uprawnienia straciły decyzją sądu za jazdę po pijanemu.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

 

Korespondent ds. prawnych: Anna Rajwa

Blogi: https://www.kobieta-live.blogspot.it/,

           Z prawem na Ty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *