Bonus bebè czyli włoskie becikowe

                  Bonus bebè czyli włoskie becikowe
9 kwietnia we włoskim Dzienniku Ustaw zostało opublikowane wreszcie długo oczekiwane rozporządzenie dotyczące pomocy finansowej dla rodzin, w których w roku bieżącym narodzi się lub np. zostanie zaadoptowane dziecko. Teraz wszystko zależy od INPSu, który będzie musiał udostępnić odpowiednie wnioski i zdefiniować procedurę ich składania online.
Zgodnie  z ustawą bonus bebè w wysokości 80 euro (960 euro rocznie)  powinien być wypłacany co miesiąc przez trzy lata, licząc od narodzin czy adopcji dziecka, wszystkim rodzinom,  których roczny dochód (według wskaźnika Isee – L’indicatore della situazione economica equivalente – jest to pewnego rodzaju wskaźnik dochodu na rodzinę we Włoszech) nie przekracza 25 tysięcy euro lub 180 euro miesięcznie (1920 euro rocznie) jeśli Isee rodziny nie przekracza 7 tysięcy euro rocznie. Dotyczy to wszystkie dzieci urodzone/ zaadoptowane od 2015 r. do 2017 r.
Z becikowego skorzystają też tysiące imigrantów legalnie przebywających na terenie Włoch.

Foto: www.pixabay.com

Foto: www.pixabay.com

Wnioski można składać online na stronie internetowej INPS (www.inps.it) w przeciągu 90 dni od daty urodzenia/adopcji, lub w przeciągu 90 dni od daty wejścia w życie rozporządzenia. Osoby, które złożą wniosek z opóźnieniem będą mogli skorzystać z pomocy finansowej, zaczynając od dnia jego złożenia.

Tekst przygotowany na podstawie: Stranieri in Italia

                                                               Nasz Swiat

Korespondent ds. prawnych: Anna Rajwa

Blogi: https://www.kobieta-live.blogspot.it/,

           Z prawem na Ty
2 thoughts on “Bonus bebè czyli włoskie becikowe

  1. Krystyna Wrona

    Urodziłam dziecko w Rzymie 15.07.2016mój narzeczony jest z Egiptu złożyliśmy wniosek na bonus ale nie mogłam założyć konto w banku i tak zostało a pieniądze mieliśmy przyznane.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 2