Zasiłki dla bezrobotnych – NASPI

Nowe przepisy NASPI zastępują te z 2013 r. NASPI weszło w życie 1 maja 2015 r.

Wczoraj na oficjalnej stronie internetowej INPS www.inps.it pojawiła się informacja dotycząca procedury przyznawania zasiłku.

Wniosek taki można złożyć właśnie za pomocą strony INPS (www.inps.it). W tym celu należy uzyskać PIN. Należy odpowiednio przejść poprzez zakładki na stronie www.inps.it:

Home > Servizi Online > Elenco di tutti i Servizi  > Servizi per il cittadino> Invio domande prestazioni a sostegno del reddito (Sportello virtuale per i servizi di informazione e richiesta di prestazione) > NASpI.

Wniosek taki mogą złożyć osoby, które straciły pracę i spełniają 1 z poniższych przesłanek:

– są osobami bezrobotnymi zgodnie z artykułem 1, pkt. 2, c) ustawy z 21 kwietnia 2000, n. 181 – czyli osobami długotrwale bezrobotnymi – które, po utracie pracy lub po zaprzestaniu działalności (samozatrudnienie) szukają pracy już od ponad 12 miesięcy

– w ciągu ostatnich 4 lat przed utratą pracy opłacały składki na ubezpieczenie społeczne,

– w okresie 12 miesięcy przed utratą pracy przepracowały faktycznie 30 dni.

Zasiłek będzie wypłacany co miesiąc przez okres równy połowie tygodni, w których bezrobotny opłacał składki w okresie ostatnich 4 lat przed utratą pracy.

Maksymalna kwota zasiłku wyniesie 1300 euro.

Informacje zostały zaczerpnięte z:

INPS

INPS

https://www.leggioggi.it/2015/05/07/jobs-act-in-vigore-nuova-indennita-per-i-disoccupati-come-si-chiede/

https://www.camera.it/parlam/leggi/deleghe/00181dl.htm

Korespondent ds. prawnych: Anna Rajwa

Blogi: https://www.kobieta-live.blogspot.it/,

           Z prawem na Ty
One thought on “Zasiłki dla bezrobotnych – NASPI

  1. agnieszka

    Dzień dobry chciałam się zarejestrować na stronie inps w sprawie najpierw założenia konta. pracuję we włoszech podczas sezonu juz od kilku lat. chciałam w tym roku przenieść zasiłek i w tym może mi się przydac posiadanie tego konta. jestem zameldowana w polsce ale we włoszech jestem zarejestrowana w gminie. mam pytanie odmośnie wypełnienia formularza do przyznania kodu pin. tam gdy zaznaczę że jestem zameldowana za granicą to nie ma możliwości podania włoskiego adresu.. czy prawidłowo to rozumiem,że oni wyślą mi tą 2 część kodu do polski?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + = 15