Race Roma 2015

RAK PIERSI TO CHOROBA, KTÓRA MOŻE DOTKNĄĆ KAŻDĄ Z NAS!

„Najsilniejszą bronią kobiety w walce z rakiem piersi jest wiedza.

Wiedza na temat choroby – poczynając od możliwości wczesnego jej wykrywania a

kończąc na świadomym udziale w procesie leczenia….. ” www.amazonki.com.pl

Zbliża się 16 edycja „Race for the Cure Roma” – to największa manifestacja promująca profilaktykę raka piersi, organizowana przez Komen Italia (www.komen.it)

W Polsce – Marsz Różowej Wstążki – „Kampania Avon kontra Rak Piersi” prowadzona jest od 1998 roku. Głównym celem kampanii jest walka o podniesienie świadomości kobiet i propagowanie profilaktyki raka piersi. Statystyki pokazują, że w obliczu choroby wiele kobiet nie podejmuje koniecznych działań, tymczasem odkrycie zmiany w piersi we wczesnym stadium i zgłoszenie się do lekarza daje szansę na przeżycie.

15 i 16 maja w Villaggio della Salute na Circo Massimo, będzie można dokonać bezpłatnie i bez recepty:

  • wizyty profilaktyczne np z Ginekologiem, Endokrynologiem, Dermatologiem.

  • badania diagnostyczne: Mammografia, USG oraz Pap Test (najskuteczniejszy w prewencji raka szyjki macicy)

  • uczestniczyć w konferencjach i warsztatach na temat zdrowego stylu życia i prewencji raka piersi.

17 maja 2015 roku o godz.10.00. „Race for the Cure – Roma”

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini, po raz czwarty uczestniczy w Race for the Cure Roma i organizuje Polską Drużynę, która 17 maja 2015r. weźmie udział w 2km Marszu. Celem projektu jest upowszechnienie wśród kobiet korzystania z badań profilaktycznych.

WPISOWE – minimum 15e od osoby – na cele „Komen Italia”, daje prawo do odebrania torby, w której znajdują się: koszulka, numer i gadżety ufundowane przez sponsorów. Torba będzie do odebrania w Vilaggio della Salute – Circo Massimo – 15 i 16 maja lub 17 maja (przed startem), za okazaniem pokwitowania, które zostanie wręczone podczas dokonania zapisu i wpłaty.

Projekt współfinansowany ze środków polonijnych MSZ.

Patronat Medialny: Nasz Świat – dwutygodnik informacyjny dla Polaków we Włoszech

i portal internetowy, MojaBancarella – polonijny portal internetowy w Italii, Polacy we Wloszech – polonijny portal internetowy w Italii.

Zachęcamy wszystkie kobiety do skorzystania z badań profilaktycznych i wraz z rodzinami i znajomymi do wspólnego Marszu!

1. ULOTKA RACE 2015

Renata Kobendzowska – Stowarzyszenie Le Rondini

Tel. 3277475562

E.mail [email protected]

Czy wiesz, że …

Każdego roku w Polsce notuje się ponad 15 tysięcy nowych zachorowań. Co roku na raka piersi umiera blisko 5 tysięcy kobiet, głównie z powodu wykrycia choroby w zbyt zaawansowanym stadium.

Wczesne wykrycie raka piersi ratuje życie!

Kiedy się badać i jak to robić? Krótki przewodnik po aktualnych zaleceniach towarzystw onkologicznych.

Metod badania piersi jest wiele. Najprostsza metoda, w praktyce jednak często nastręczająca dużo trudności i wątpliwości: samobadanie, czyli inaczej mówiąc badanie palpacyjne. Światowe statystyki podają, że ponad 60% raków piersi można wykryć samodzielnie lub podczas badania palpacyjnego u ginekologa.

SAMODZIELNIE BADANIE PALPACYJNE – warto wykonać raz w miesiącu, w pierwszej fazie cyklu, czyli wtedy, kiedy piersi są miękkie i nie bolą. Pierwsze samodzielne badanie najlepiej wykonać pod fachowym okiem lekarza lub doświadczonej położnej. Badanie powinno się wykonać w dwóch pozycjach: na stojąco, a potem powtórzyć w pozycji leżącej na wznak. Przed samym badaniem warto stanąć przed lustrem i dokładnie obejrzeć symetrię piersi, wygląd brodawek, podnieść ręce i zobaczyć, czy na skórze piersi nie pojawiają się „zaciągnięcia”. Badać się można ruchami okrężnymi lub pionowo „góra-dół”. Ważne, aby badaniem objąć całą pierś, obszar położony tuż pod obojczykami i okolicę pachy. Niektóre guzy lokalizują się bowiem nietypowo: wysoko pod obojczykiem lub w dole pachowym.

USG – to nieinwazyjne, bezbolesne badanie zalecane raz w roku kobietom po 20. roku życia. Badanie to dokładnie ocenia strukturę piersi oraz budowę węzłów chłonnych, ma wysoką czułość w rozróżnianiu zmian takich jak guzy i torbiele, pozwala także ocenić przewody mlekowe. Badanie USG jest subiektywną metodą oceny piersi, w dużym stopniu zależy od doświadczenia lekarza oraz od jakości aparatu USG.

MAMMOGRAFIA – polega na prześwietleniu piersi (do badania używa się niewielkiej dawki promieni Roentgena). Zaleca się ją u kobiet po 40. roku życia raz na 2 lata, jako uzupełnienie badania USG. W wyjątkowych sytuacjach mammografię wykonuje się u kobiet młodszych, przed 40. rokiem życia. Dotyczy to przypadków, gdy w badaniu USG wykryta zostaje zmiana podejrzana i wymaga pilnej weryfikacji oraz u kobiet, w rodzinach których bliskie krewne w młodym wieku chorowały na raka piersi. U pań, które przekroczyły 50. rok życia mammografia jest podstawowym badaniem profilaktycznym. W okresie między 50-69. rokiem życia ryzyko zachorowania na raka piersi jest najwyższe, dlatego kobiety objęte są programem profilaktyki, który zaleca wykonywanie badań mammograficznych co 2 lata. W przypadku kobiet miesiączkujących lub przyjmujących hormonalną terapię zastępczą budowa piersi długo pozostaje gruczołowa, dlatego też wskazane jest wykonywanie raz w roku uzupełniającego mammografię badania USG piersi.

Dr n.med. Joanna Jędrys

Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI. Kraków

Zrodlo informacji: Stowarzyszenie Le Rondini
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *