“MAMO TYLKO DLA CIEBIE“, czyli recital Dominiki Zamary w Spilamberto

Dzień Matki we Włoszech  obchodzony jest w drugą niedzielę maja.

Stowarzyszenie polsko-włoskie z Savignano s/Panaro (MO) „VIA dell’AMBRA”  zorganizowało koncert pieśni lirycznych dedykowany wszystkim mamom z okazji ich święta.

W sobotni wieczόr 9 maja 2015 w Sali koncertowej CENTRO GIOVANI PANAROCK w Spilamberto (MO) odbył się  koncert z udziałem polskiej sopranistki Dominiki Zamary i włoskiego pianisty Andrea Musso. W repertuarze znalazły się pieśni kompozytorόw takich jak: Chopin, Moniuszko, Czajkowski, Paderewski, Rossini, Pergolesi. Mimo iż, te utwory zostały napisane ponad sto lat temu, ich treść jast zawsze aktualna. Dotyczą one spraw  sentymentalnych. Tak jak natura budzi się na wiosnę do nowego życia, tak młodzieniec czy dorastająca panienka odkrywa w sobie pragnienie miłości.

spilamberto 1

Z rόżnych względόw na drodze ku miłości pojawiają się trudności: począwszy od ingerencji matki, poprzez zwykły brak dialogu aż po wezwanie do wieloletniej służby wojskowej i do walk narodowowyzwoleńczych. Pragnienie wyłączności jest charakterystyczne dla zakochanych, poza sobą nie widzą otaczającego ich świata, jego realiόw. Bardzo sugestywnie polska artystka wyraziła te wszystkie uczucia zawarte w utworach. Harmonia dźwiękόw  dzięki profesjonalnemu pianiście w pełni została wydobyta z zabytkowego instrumentu, fortepianu z roku 1906 na ktόrym koncertował Vladimir Horowitz, zięć Artura Toscaniniego. Podczas koncertu konferansjerkę prowadził  Silvio Marchese uczestnik  wszelkich imprez Stowarzyszenia „VIA dell’AMBRA”. Zarόwno konferansjer jak i  bohaterka wieczoru Dominika Zamara odegrali wspόlnie scenę z opery Pergolesiego „SERVA PADRONA”. Ta mała improwizacja okazała się …GWOŹDZIEM PROGRAMU.

spilamberto4

 

Publiczność nagrodziła artystόw gromkimi brawami. W imieniu  publiczności  podziękowała za udany koncert prezes Stowarzyszenia Dorota Wiśniewska. Wspomniała ona, że do tak udanego wieczoru potrzebne było zaangażowanie  Urzędu Miasta Splamberto w osobie Simonetty Munari oraz Miriam Garagnani prezesa Stowarzyszenia „Amici della Musica” , które jest w posiadaniu historycznego fortepianu.

Jako souvenir Dominika Zamara i Andrea Musso ,by nie zapomnieli o majowym wieczorze  spędzonym w CENTRO GIOVANI PANAROCK, otrzymali ocet balsamiczny, którego produkcja narodziła się właśnie w Spilamberto i jest on wizytόwką tego miasta oraz  prowincji Modena.

spialmberto7

Szczególne podziękowania należą się  Konsulatowi Generalnemu RP w Mediolanie,oraz Ministerstwu Spraw Zagranicznych ktore sfinansowało koncert w ramach  wsółpracy z organizacjami polonijnymi za granica.

 

Anna Pankowska ,Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *