Miasta wina w Piemoncie

Piemont jest obok Toskani największym producentem wina we Włoszech. Wiele osób słyszało już o Barolo, Barbaresco, Barbera czy Dolcetto…

My przyjrzymy się bliżej okolicy Jezior Piemontu (Orta i Maggiore) czyli terytorium Colline Novaresi w Provincia di Novara, znanego z produkcji bardzo cenionego przez znawców wina.

Dzięwieć z dwudziestu pieciu miast w województwie Novara  nosi nazwe  „città del vino” – miasto wina,  i są to:  Boca, Bogogno, Briona, Fara Novarese, Ghemme, Mezzomerico, Romagnano Sesia, Sizzano i Suno.

Uprawa winorośli na tym terytorium ma bardzo stare korzenie i praktykowana jest już od wielu wieków, dzięki korzystnemu mikroklimatowi i nadajacej się ku temu ziemi, zawierającej glinę, piasek i kamienie pochodzenia polodowcowego.

Terytorium Colline Novaresi produkuje różne typy win DOC i DOCG, są to wina mocne i gęste, nie zawierające więcej niz 12 % alkoholu. Najważniejsze z nich to : BOCA, FARA, GHEMME, SIZZANO, które uzyskały DOC (Denominazione di origine controllata – znak kontrolowanego pochodzenia wina) w 1969 roku, a w  1997 Ghemme uzyskało DOCG (Denominazione di origine controllata e garantita – znak kontrolowanego i gwarantowanego pochodzenia wina).

Główna odmiana winogron, uprawiana w Colline Novaresi to Nebbiolo (baza najbardziej znanego wina z Piemontu –  Barolo, zwanego „winem królów i królem win”), obecna jest ona w winach długo dojrzewajacych, tj. Boca DOC, Fara DOC, Ghemme DOCG, Sizzano DOC. Pozostałe odmiany winorośli,  używane do produkcji wina w Piemoncie to Barbera, Croatina, Uva Rara lub Bonarda Novarese, Vespolina, Erbaluce.

Okolice Lago Orta i Maggiore obfitują w „Kantiny” – winiarnie, gdzie produkuje się wyżej wspomniane wina. Producenci mniejsi lub więksi, oferują swoje specjały prywatnym miejscowym i turystom poprzez restauracje, agroturystykę, bary, enoteki, circola, sklepy, sklepiki, targi oraz po prostu na mercato (miejscowych bazarkach). Często organizowane są degustacje towarzyszace licznym świętom, festynom i innym okazjom, pozwalającym producentom win na zaprezentowanie swoich skarbow.

Wina z Colline Novaresi sa nieodlacznym elementem serwowanych w Piemoncie dań regionalnych, oraz towarzyszem degustacji wspanialych serow, ktore ofiaruje to terytorium  (TOMA, GORGONZOLA, BRA, TALEGGIO, SEROW KOZICH I OWCZYCH, itp. ) oraz slynnych salami piemontesi.

Korespondencja z Piemontu: Blanka Borgo

Italia – jaka lubisz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *