VII Zjazd Młodzieży Polonijnej Polonicus – relacja

7 sierpnia br. zakończył się VII Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS. Zlot jest przedsięwzięciem cyklicznym, na którym spotyka się  młodzież polskiego pochodzenia z całego świata.

 

W tym roku uczestnikami było 110 młodych ludzi z Ukrainy, Rosji, Niemiec, Włoch, Francji, Irlandii oraz Polski. Młodzież spędziła czas we Wrocławiu, Starym Gierałtowie na Dolnym Śląsku oraz okolicach.

Freya1

Stałym elementem Zlotu jest nauka języka polskiego, poznawanie polskiej kultury i historii. Wszystkie zajęcia są przygotowane i przeprowadzone z sposób niekonwencjonalny i interesujący. Na uczestników zawsze czeka mnóstwo atrakcji i zajęć sportowych oraz wycieczek.

Freya4

W tym roku młodzi ludzie odwiedzili Kłodzko, Jaskinię Niedźwiedzia oraz czeską Pragę. Dodatkowo uczestnicy śpiewali  polskie piosenki, jeździli konno, strzelali z wiatrówki i poznawali sztuki walki.

Freya9

Podczas Zlotu spotyka się młodzież polska mieszkająca w różnych krajach. Wszyscy poznają się i kultury państw, w których żyją, nawiązują przyjaźnie. Przedsięwzięcie to również dobry czas dla liderów poszczególnych środowisk Polaków z całego świata – rozmowy i wymiana doświadczeń wzbogacają pracę poszczególnych ośrodków polonijnych podczas roku szkolnego.

freya2

 

Freya5

Gośćmi specjalnymi Zlotu POLONICUS byli żołnierze z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Kłodzka. Dzięki nim młodzi ludzie zapoznali się z historią tych jednostek oraz poznali tajniki ich pracy.

Freya7

Freya3

Tegoroczny Zlot  został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Polonijny Portal „Dobra Polska Szkoła: objął przedsięwzięcie patronatem medialnym.  Zlot Młodzieży Polonijnej organizowany jest corocznie w okresie lata przez Wrocławską Fundację Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej FREYA, działającej na rzecz dzieci i młodzieży(www.freya.org.pl)

Freya6

Freya8

 

3

5

 

4

 

1

 

2
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *