INTER ARMA NON SILENT MUSAE czyli Zaduszki 2015 na polskim cmentarzu wojennym w San Lazzaro di Savena (BO)

Tym razem włoscy synoptycy pomylili się i zamiast jesiennych mgieł i dżdżu na Dzień Zaduszny, była ładna słoneczna pogoda. To ważne dla tych co przybyli do Bolonii z daleka (Mediolanu, Rovigo, Forlì, Ceseny, Imoli, Savignano, Faenzy).

Foto: Anna Bondyra Kidaj

Foto: Anna Bondyra Kidaj

Ze względu na dzień roboczy polską Polonię reprezentowały Stowarzyszenia polsko-włoskie działające w Emilii-Romanii. Nie zabrakło też Włochόw dla ktόrych Polska i jej historia nie są im obojętne, świadomi tego ,że ten „rząd białych krzyży (1432!) „ to cena za ich wolność jaką zapłacili Polacy,żołnierze 2 Korpusu .Był też obecny 87 letni bolończyk ,naoczny świadek walk o Bolonię.

Sig. Alberto Spadoni. i pani Giovanna Nurek

Sig. Alberto Spadoni. i pani Giovanna Nurek

Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Gminy San Lazzaro di Savena,reprezentacji Sił Zbrojnych i Karabinierόw.Zaszczycili swą obecnością konsulowie polscy z Mediolanu: Jerzy Adamczyk i Bartosz Skwarczyński oraz konsul honorowy z Bolonii Corrado Salustro.

Oprawę liturgiczną Mszy Św. Przygotowała Polska Misja Katolicka z Bolonii.

Foto: Anna Bondyra Kidaj

Foto: Anna Bondyra Kidaj

Mszę celebrował ks.Tomasz Klimczak.W krόtkiej homilii poruszył dwa najważniejsze aspekty z punktu widzenia religii chrześcijańskiej ,a mianowicie dotyczące śmierci i zmartwychwstania.

Złożono wieńce i kwiaty.Na zakończenie uroczystości odśpiewano Hymn Państwowy.

Następnie oficjalne delegacje dyplomatyczne udały się na cmentarz brytyjsko-amerykański,aby tam oddać hołd żołnierzom,ktόrzy już z wojny nie powrόcili do swych domόw.

Anna Bondyra Kidaj

W ciszy i zadumie uczestnicy uroczystości powracali do swych domόw, a na białych krzyżach żołnierskich mogił,powiewały biało-czerwone wstążeczki.Pomimo,że polscy żołnierze oddali swe ciała włoskiej ziemi, ich serca pozostały wierne Polsce.I my potomni ,ktόrzy nie zaznaliśmy wojennych barbarzyńst,dopόki w naszej piersi bije polskie serce nie zapomnimy o tych co spoczywają pod bolońskimi cedrami Za rok też będziemy.NON OMNIA MORIATUR.

Anna Pankowska /Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *