Rozmowa z redaktorkami portalu Polacy we Włoszech

Za kilka miesięcy, konkretnie w lutym 2016 roku miną 4 lata od założenia waszej strony. W międzyczasie trochę się u was pozmieniało…

Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Zaczynałyśmy od skromnego bloga,  który rok później przekształcił się we wszechstronny portal  informacyjny.

Nie zapominajmy o nowym wizerunku strony. Wasz portal wygląda dziś całkiem inaczej!

Już dawno planowałyśmy modernizację strony. Z pomocą środków finansowych uzyskanych dzięki funduszom ministerialnym mogłyśmy podjąć nowe kroki. Teraz portal wygląda nowocześnie i profesjonalnie.

logo-do-tekstow

Do kogo skierowany jest wasz portal? Jaką opinię wyrobiłyście sobie w przeciągu tych wszystkich lat?

Początkowo myślałyśmy, że portal będzie odbierany tylko w środowiskach polonijnych we Włoszech. Tymczasem zauważyłyśmy, że czytają nas również rodacy w kraju, a co wiecej: z całego świata. Nie spodziewałyśmy się, że portal będzie czytany we wszystkich krajach  Europy, czy też dotrze np. do Ameryki.  No i zaglądają do nas także Włosi, którzy znają język polski! To bardzo cieszy i mobilizuje.

Jakie są główne założenia waszego portalu informacyjnego?

Chcemy stworzyć profesjonalną platformę informacyjną, która ułatwi kontakt i przepływ informacji w dużych i małych środowiskach polonijnych oraz będzie pomostem dla polskich artystów, dziennikarzy czy inwestorów z kraju, którzy są zainteresowani rynkiem włosko-polskim.
Jesteśmy w stałym kontakcie z instytucjami takimi jak: ambasada i konsulaty RP, stowarzyszenia i organizacje polsko-wloskie oraz polskie (np. Itaka), szkoły, związki i koła zainteresowań.
Tworzymy sieć korespondentów w różnych włoskich regionach, a także spoza Włoch. Jedną z nich jest nasza korespondentka z Niemiec, która systematycznie przesyła nam arcyciekawe artykuły na temat naszych sławnych rodaków i nie tylko.

Z wielką radością rozpowszechniamy informacje o polskich inicjatywach kulturalnych, oświatowych, artystycznych i biznesowych.  Chcemy promować polskich artystów, poetów, pisarzy, blogerów, nauczycieli, profesjonalistów i przedsiębiorców wielu sektorów działających na terenie Włoch poprzez liczne wywiady i prezentacje ich działalności na łamach naszych stron.

Angażujecie się również w inicjatywy oświatowe?

Na stronach portalu proponujemy artykuły i sondaże na temat dwujęzyczności i dwukulturowości skierowane do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli działających w środowiskach polonijnych. Jednym z takich projektów jest sondaż „Dwujęzyczność i dwukulturowość w opinii Młodych Polaków we Włoszech”, w który zaangażowała się już Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Rzymie, a wkrótce projekt przedstawimy także innym placówkom edukacyjnym we Włoszech.

Proponujemy także konkursy dla dzieci i młodzieży i wiele innych inicjatyw, które warto śledzić.

Jakie macie plany na przyszłość?

Przede wszystkim chcemy dalej rozwijać nasz portal, docierać do coraz większej liczby osób zarówno we Włoszech (jest nas tu przecież ponad 100 tysięcy) jak i zagranicą. Ponadto, planujemy także inne bardzo ciekawe inicjatywy, ale póki co nie chcemy zdradzać szczegółów, żeby nie zapeszyć!

A tymczasem, dziękujemy z całego serca wszystkim Naszym Czytelnikom za poświęcony czas na naszych łamach, i postaramy się Was nie zawieść!

Zapraszamy na stronę oraz na profil facebookowy (prosze kliknąć tutaj)

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *