Zmiany w układzie z Schengen – włoski minister Alfano wyjaśnia

Włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Afano wczoraj w jednym z wywiadów telewizyjnych oświadczył, że aby wzmocnić granice zewnętrzne trzeba skorygować układ z Schengen – i dodał – ”musimy zrezygnować z części naszego prawa do prywatności w imię bezpieczeństwa.”

Minister wyjaśnił, że nie istnieje konfederacja państw, która usunęłaby granice wewnętrzne i która nie nadzorowałaby granic zewnętrznych. Nasze dane będą magazynowane, co pod pewnym względem zawęży nasze prawo do prywatności, ale w chwili obecnej jest to niezbędne.

Według nowych ustaleń przyjętych podczas spotkania szefów MSW państw UE na granicach możemy spodziewać się drobiazgowych kontroli, strażnicy graniczni i funkcjonariusze policji będą sprawdzać nasze dokumenty, a także konsultuwać banki danych np. na temat naszej (nie)karalności, itd.

Jednocześnie Alfano uspokajał opinię publiczną mówiąc, że we Włoszech można być spokojnym o bezpieczeństwo, system wywiadowczy działa, chociaż żadne państwo nie jest wolne od ryzyka. Osobiście nie jest zwolennikiem dramatyzowania, ale też nie można lekceważyć sytuacji. Trzeba działać realistycznie.

Ponadto, minister podkreślił, że jak na razie nie pojawiły się elementy mogące sugerować bezpośrednie związki pomiędzy terroryzmem a przestępczością zorganizowaną.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *