Zacieśnienie współpracy agencji kosmicznych z Polski i Włoch w ramach europejskiego Programu Copernicus – konferencja w ambasadzie RP w Rzymie

W ambasadzie RP w Rzymie odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział Ambasador Tomasz Orłowski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Marek Banaszkiewicz i Włoskiej Agencji Kosmicznej (Agenzia Spaziale Italiana- ASI) prof. Roberto Battiston.

Konferencja poświęcona była polsko-włoskiej współpracy w ramach europejskiego programu obserwacji satelitarnej ziemi Copernicus.

Celem współpracy jest rozwijanie technologii kosmicznych i satelitarnych, oraz wspólne monitorowanie odpadów kosmicznych, jakże istotne dla bezpieczeństwa satelitów na orbicie. „Ponad Ziemią krąży grubo ponad 300 mln sztuk kosmicznych śmieci, w tym kilka tysięcy niedziałających satelitów czy porzuconych członów rakiet. Liczba odpadków rośnie lawinowo, do czego przyczyniają się kolizje, do których dochodzi pomiędzy orbitalnymi śmieciami.” – czytamy w wyborcza.pl „Do 2021 roku sprzęt ten ma być przechwycony i to właśnie Polacy we współpracy z Włochami przygotowali kluczowe oprogramowanie służące do sprowadzenia go do atmosfery.”

ASI chce współpracować z Polską Agencją Kosmiczną, także aby umożliwić polskim naukowcom dostęp do europejskiej sieci monitorowania Space Survelliance and Tracking (SST).

W spotkaniu wzięli udział studenci, doktoranci i młodzi naukowcy zarówno z Polski jak i z Włoch, min. z Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej z Uniwersytetu Parthenope w Neapolu i rzymskiego uniwersytetu La Sapienza.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *