13 grudnia święto Świętej Łucji, patronki Syrakuz

Santa Lucia – 13 grudnia to święto Świętej Łucji, patronki Syrakuz, uważanej również patronkę niewidomych i protektorkę wzroku.

Na całej Sycylii, i nie tylko, jest ono uroczyście obchodzone. Tak jak ze wszystkimi tradycyjnymi sycylijskimi świętami, również z tym świętem są związane tradycyjne regionalne potrawy, wszak wszystko tutaj kreci się koło jedzenia i każdy pretekst jest dobry, żeby dobrze zjeść. Jednak Święto Santa Lucia to również w ramach kultu powstrzymywanie się od niektórych potraw, nadrabiając z nawiązką innymi… ale zacznijmy od początku…. o napisanie o tym święcie poproszono mnie, w specjalnej intencji.. postarałam się to zrobć jak najlepiej. /…/

Tradycja głosi, że kres klęski głodowej w roku 1646 nadszedł w cudowny sposób. W niedzielę 13 maja zdarzył się cud! – w tym dniu w Palermo obchodzi się uroczyście Święto patronki Syrakuz – Świętej Łucji, podczas mszy świętej widziano wirującego gołębia w palermitańskiej Katedrze.

Tak więc to Święta sprawiła cud – do portu przypłynął statek załadowany ziarnem i właśnie w tym momencie, kiedy ogłoszono zacumowanie statku w porcie, w Katedrze na tronie biskupim usiadł gołąb. Ludzie zobaczyli w przypłynięciu statku odpowiedź Świętej Łucji na ich modlitwy, wykończeni głodem od wielu miesięcy, nie tracili czasu na mielenie ziarna na mąkę, ugotowali ziarno, aby stracić jak najmniej czasu i zjedli tylko z oliwą, w ten sposób narodziła się cuccia – tradycyjna, sycylijska potrawa, której nazwa pochodzi od słowa w dialekcie sycylijskim „coccio”, co po włosku znaczy chicco, czyli ziarno, ale dzisiejszy przepis na cuccię został zmieniony, jest dużo bogatszy i smaczny.
Od tego czasu na Sycylii w dniu Świętej Łucji w wielu miejscowościach nie spożywa się makaronu, chleba, ani niczego z mąki do dnia dzisiejszego, przygotowuje się potrawy jedynie z całego, niezmielonego ziarna. Tradycyjne potrawy przygotowuje się z ryżu, warzyw strączkowych i pozostałych warzyw.
Pozostaje ustalić w którym mieście zdarzył się cud…. bo są dwie wersje historii… Pierwsza głosi, że było to w mieście, w którym urodziła się Święta Łucja – w Syrakuzach, druga wersja to, że historia ta zdarzyła się w Palermo.

Czytaj dalej: Sycylia bocznymi drogami

Korespondencja z Sycylii: Dominika Friedrich, autorka strony  Sycylia bocznymi drogami
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *