Bochenek chleba dla biednych rodzin w Ragusie na Sycylii.

Podczas gdy większość z nas biega po sklepach w poszukiwaniu wspaniałych prezentów na święta, coraz więcej rodzin we Włoszech cierpi z powodu biedy.

Statystyki rosną nieubłaganie. W Ragusie na Sycylii bieda nie zna koloru skóry ani narodowości. Prawie 350 rodzin przychodzi regularnie do ośrodków pomocy, wśród nich 127 włoskich rodzin, ale i dziesiątki rodzin obcokrajowców, w tym 13 rodzin z Polski, podaje lokalna prasa.

W ośrodku Sant’Angela Merici (Ragusa superiore) zorganizowano inicjatywę „il pane del giorno dopo”. Od poniedziałku do soboty 20 piekarni dostarcza do ośrodka pieczywo niesprzedane z poprzedniego dnia i wolontariusze rozdają je bezpłatnie pomiędzy potrzebujące rodziny.

Podobne inicjatywy odzysku niesprzedanej żywności podejmuje coraz więcej restauracji, sklepów i supermarketów we współpracy ze stowarzyszeniami wolontariuszy, Czerwonym Krzyżem i Caritas  w różnych regionach Włoch.

Życzmy więc sobie na Nowy Rok, żeby takie działania stały się codziennością,  a nawet obowiązkiem producentów i sprzedawców we wszystkich włoskich miastach i skończyło się marnowanie żywności, która powinna trafić do najbardziej potrzebujących.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *