Polskie produkty w Europie, cz.19

Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jest kołocz ślaski.

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Tradycyjne ciasto drożdżowe z makowym, serowym lub jabłecznym nadzieniem i koniecznie z charakterystyczną posypką, czyli kruszonką, z duzą ilością masła.

Dawniej był pieczony w kształcie koła (stąd nazwa), a od połowy XIX wieku na Sląsku ma formę prostokątną. Kołocz jest ciastem obrzędowym, o tradycjach sięgąjacych wczesnego średniowiecza. Uznany za regionalną specjalność od Opolszczyzny po Gorny Sląsk. Związany był tu od zawsze z najważniejszymi wydarzeniami rodzinnymi: przede wszystkim z weselem, z Komunią Swiętą czy stypa. Pieczony był i jest na Boże Narodzenie, Wielkanoc, odpusty, dozynki.

Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *