Moda na ule pszczele na włoskich balkonach

Ogrody i sady miejskie, na tarasach i balkonach stały się nie tylko modne, ale wręcz odnoszą ogromny sukces w całych Włoszech. Przyszedł więc czas na inne innowacje. Okazuje się, że hodowla pszczół w mieście, idąc za przykładem podobnych doświadczeń w Paryżu, Londynie, Berlinie czy Tokio, staje się coraz bardziej popularna również w Lombardii.

Eksperci twierdzą, że można zebrać nawet 10 kg miodu inwestując na początku 300-400 euro.Teoretycznie każdy może zostać pszczelarzem, wystarczy poczytać wszędzie dostępne przewodniki lub zapisać sie na kurs dla pszczelarzy. Jeden z takich kursów „apicoltura urbana” (dla miejskich pszczelarzy) organizowany przez Legambiente we współpracy z Green Island w ramach projektu  “Progettare paesaggi futuri”  rozpocznie się już w lutym w Mediolanie. Obejmuje 5 lekcji teoretycznych i praktycznych (w środy od 18.00 do 20.00) w siedzibie Legambiente, in via Bono Cairoli, 22- Milano. Można nie tylko nauczyć się jak zorganizować i prowadzić ul na balkonie, ale i poznać przepisy prawne, których trzeba przestrzegać aby ani administracja bloku ani żaden z mieszkańców nie miał podstaw do pretensji. Przewidziane są także degustacje miodu. Koszt kursu 60 euro.

Więcej o innych kursach dla pszczelarzy w Lombardii dowiecie się także na stronie https://www.apilombardia.it/

W Mediolanie powstała także pierwsza pasieka artystów: „Apiario d’artista”, gdzie mieści się 10 pszczelich rojów. Z pomocą profesjonalnych pszczelarzy pasieka wyprodukuje na wiosnę pierwszy miód nazwany Mi-Mi, Miele Milano.

A poniżej podobne doświadczenia hodowli pszczół w Turynie:

 Korespondencja z Lombardii: Agnieszka B. Gorzkowska, autorka bloga WloskiCafe
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *