Polskie produkty w Europie, cz.20

Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jest chleb prądnicki.

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Tradycja wypieku tego oryginalnego chleba trwa niemal nieprzetrwanie od średniowiecza, kiedy był ulubionym pieczywem królów i biskupów krakowskich.

Ciemny chleb wytwarzany jest na zakwasie żytnim, wypiekany w bochenkach o owalnym i okrąglym ksztalcie. Skórkę ma ciemnobrazową, lekko popękaną, pokrytą cienką warstwą żytnich otrąb. Miękisz chleba jest sprężysty, ma aromatyczny zapach żytniego zakwasu. Surowce: wysokiej jakości mąka żytnia i pszenna, gotowane ziemniaki lub płatki ziemniaczane, kminek. Ciasto przygotowuje się na kwasie, tradycyjną metodą pięciofazową, jest ręcznie formowane.

 

Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *