Polskie produkty w Europie, cz.24

Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jest suska sechlońska.

suska_sechlonska_polacy_we_wloszech

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Swoją tajemniczą nazwę produkt ten wywodzi od miejscowosci Sechna w gminie Laskowa, gdzie z dawien dawna robiono „suski” czyli suszono dymem śliwki z tutejszych licznych sadów. Proces suszenia odbywał się w „luftówkach”, czyli podziemnych tunelach, zakończonych paleniskiem. Ten tradycyjny sposób utrwalania śliwek, niespotykany w innych regionach, przetrwał do dziś w czterech małopolskich gminach: w Laskowej, Iwkowej, Lososinie Dolnej i Zegocinie. Suski sechlońskie mają błyszczącą, silnie pomarszczoną, ciemnogranatową skórkę, a w ich zapachu i smaku wyczuwalny jest zapach dymu.

 

Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *