Polskie produkty w Europie, cz.25

Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jest fasola korczyńska.

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Nazywana jest „Jasiem karłowym” i uprawiana na obszarze pięciu gmin: Nowy Korczyn, Wiślica, Opatowiec, Solec Zdrój, Pacanów. Obszar ten położony jest w południowej częsci makroregionu Niecki Nidziańskiej oraz na Nizinie Nadwiślańskiej wzdłuż rzeki Nidy. Uprawa fasoli ma na Ponidziu wielowiekową tradycję, jednak najwiekszą renomę zyskała fasola sadzona od klikudziesięciu lat w okolicach Nowego Korczyna, mająca specyficzne walory, związane z tutejszym mikroklimatem. Doskonale udaje się na glebie użyznianej co roku wylewająca Nida – świetnie plonuje, ma bardzo okazałe ziarna o wysokiej zawartości białka, delikatną skórkę i lekko słodki smak. Fasola z „korczyńskiego zagłębia” cieszy się uznaniem konsumentów w Polsce i za granicą.

 

Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *