Polskie produkty w Europie, cz.26

Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jest śliwka szydłowska.

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Gmina Szydłów słynie od lat ze znakomitych suszonych śliwek z tutejszych sadów; śliwki szydłowskie cieszyły się wielką renomą jeszcze przed II wojną światową i sprzedawane byly w wielu regionach Polski. Dawniej owoce umieszczano z zimnych wykopach, opalanych drewnem, ktore z czasem zastąpione zostały tradycyjnymi suszarniami „szufladkowymi”; śliwki rozkładane są w nich na specjalnych tacach (zwanych laskami) i poddawane skomplikowanemu procesowi suszenia, połączonemu z wędzeniem. Dzięki specyficznej technologii owoce mają niepowtarzalną barwę i smak oraz „dymny” zapach.

 

Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *