Niedźwiedź Wojtek rusza w tournée – przedstawienie teatralno-muzyczne

Pod wieloma względami był to wyjątkowy żołnierz. Wysoki, słusznej wagi, dziki, a jednak bardziej ludzki niż niejeden wojak walczący na froncie. Jego niezwykła historia i życie pełne przygód stały się inspiracją dla ludzi kultury i sztuki. Miś Wojtek stał się bohaterem projektu teatralno-muzycznego i rusza na podbój Ameryki.

W malowniczym Edynburgu, u stóp średniowiecznego zamku, w samym sercu prestiżowych Princes Street Gardens, po 70 latach zapomnienia stanął pomnik upamiętniający wkład polskich żołnierzy w II Wojnę Światową. Pomnik przedstawia żołnierza polskiej armii wraz z zaskakującym towarzyszem broni – brunatnym niedźwiedziem syryjskim, Wojtkiem. Tym samym przypomina on tragiczną historię Armii generała Andersa i niesamowitego misia, który stał się symbolem miłości, przyjaźni i ciepła w tak okrutnych czasach, jakimi była wojna.

Wojtek_the_happy_warrior

Aby opowiedzieć światu historię o niedźwiedziu i żołnierzach Armii Andersa, stworzono wyjątkowy projekt, który zaowocował napisaniem piosenki o misiu Wojtku w wykonaniu brytyjskiego artysty i aktora Alexandra Ellisa. Twórcami tego przedsięwzięcia są: polski kompozytor Emilian Waluchowski, Kinga Eva Plich, założycielka Pangea Magazine, prestiżowego polsko-angielskiego magazynu promującego Polskę i Polaków na świecie, oraz Kitty Myers, dyrektor ,,The Quarter Too Ensemble’’ i reżyser przedstawienia teatralnego ,,Wojtek: the Happy Warrior’’. W wideoklipie wystąpili angielscy studenci z Rose Bruford College of Theatre and Performance oraz amerykański aktor Christian Mortensen, który znany jest z ról w takich filmach jak: ,,Medal of Honor: Warfighter’’ (2012), ,,Men and Monsters’’ (2011) czy ,,The Candidate’’ (2008).

Celem produkcji jest przybliżenie młodemu pokoleniu fascynującej historii misia Wojtka, któremu przyszło żyć w okrutnych czasach wojny. Zamiarem autorów było pokazanie tej historii w uniwersalny sposób, z wykorzystaniem muzyki. Wojna jest strasznym doświadczeniem, jednak ponure pieśni rzadko trafiają w gusta młodych ludzi, a szczególnie dzieci, które to właśnie będą niosły pamięć o swoich przodkach. Dlatego miś Wojtek, przedstawiony w atrakcyjnej formule, ma zaciekawić odbiorców i pokazać piękne wartości, jakie wyznawali polscy żołnierze wraz ze swoim dzikim towarzyszem, który zachowywał się niemalże jak człowiek.

Aby kultywować pamięć o polskich bohaterach oraz ich wyjątkowym przyjacielu Wojtku autorzy przygotowują obecnie trasę po Stanach Zjednoczonych z godzinną produkcją teatralną pod tytułem ,,Wojtek: the Happy Warrior’’. Przedstawienie miało swój debiut podczas największego festiwalu teatralnego na świecie Edinburgh Fringe Festival 2015, gdzie zdobyło najwyższe oceny krytyków.

Premiera piosenki odbędzie się w środę 10 lutego na antenie polskiej telewizji publicznej TV Polonia o godzinie 22.30.

.

Korespondencja: Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *