Nowości dla Polaków w programie Stowarzyszenia AIP Marche na 2016r.

Loreto to miasto szczególnie bliskie sercu Polaków, a zwłaszcza tych mieszkających na terenie centralnego wybrzeża Adriatyku.

To własnie tu w niedzielę, 31 stycznia odbył się zjazd członków i miłośników Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego AIP Marche. Prawie każdy region Włoch może poszczycić się takim zrzeszeniem Polaków zamieszkałych tu na stałe. AIP Marche działa od lat i współpracuje dla dobra rodaków z Konsulatem Honorowym RP w Ankonie, a przede wszystkim z instytucjami RP na terenie Wloch.

Program styczniowego spotkania obejmował Mszę świętą w Domu Pielgrzyma Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaret. Następnie w pobliskiej restauracji odbył się wspólny obiad, gdzie spotykający się od dawna członkowie stowarzyszenia zechcieli uczcić urodziny 4 zrzeszonych jubilatów, wśród których Pani Prezydent Maria Teresa Bulhak-Jelski i Ksiądz Marian Burniak Prezydent Honorowy Związku Polaków we Włoszech.

DSCN0127+

Z uwagi na początek roku nie mogło zabraknąć tradycyjnego łamania się opłatkiem i wymiany życzeń wśród członków, przedstawicieli i miłośników AIP-owej rodziny.

Przyszedł też jednak czas na podsumowanie działalności Stowarzyszenia w roku 2015 i przedstawienie programu na rok 2016. Zwyczajne i Nadzwyczajne Zebranie członków zostało otwarte przez Konsul Honorową RP w Ankonie – Panią Cristinę Gorajski i Panią Konsul z Rzymu Ewę Mamaj. Docenione zostały wypełnione misje i cele organizacji. Wszystkim zgromadzonym został przedstawiony nowy regionalny program szkolnictwa polskiego na terytorium Marche. W październiku zostały otwarte dwie placówki: Ludoteka w Ascoli Piceno i Szkoła Anders w Maceracie, które pod patronatem AIP-u zaczęły odnosić swoje pierwsze sukcesy. Przedstawiciele szkół zilustrowali swój program i potrzeby.

WP_20160131_003+

Podczas zebrania powołany został Zarząd. Wśród członków Stowarzyszenia powołano licznych doradców dla lepszej współpracy na rzecz rodaków na rozległym terytorium Marche.

Wszystkich zainteresowanych inicjatywami i członkostwem w Stowarzyszeniu Polsko- Włoskim zapraszamy do kontaktu pocztą elektroniczną: [email protected]

PLorIT

Korespondencja z Marche, Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT

.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *