Powiedzieli o Włoszech – Anna Jurksztowicz

Italia- urzeka już swoją śpiewną nazwą, co dla mnie wokalistki nie jest bez znaczenia. Włochy to nie tylko kolebka europejskiej cywilizacji, ale (dla mnie przede wszystkim) ojczyzna estetyki. Widać to na każdym kroku; wcale nie trzeba sięgać do modowych żurnali albo do historii sztuki. Przeciętny włoski kloszard jest lepiej ubrany niż niejeden polski stylista. Przepyszne jedzenie, najlepszy design, znakomite wina, architektura,  świetnie zlokalizowane miasta, symbiotycznie zespolone z krajobrazem,  ekspresja werbalna mieszkańców- to wszystko zachwyca, nie tylko swoją świeżością i bezpretensjonalnością. Poza tym znakomita kinematografia-Fellini, De Sica, Bertolucci, Ferreri, Tornatore, Sorentino. Literatura- Moravia, Eco, Pirandello, Morante, Camilieri. Muzyka – tu począwszy od Palestriny powinnam wymienić kilkaset nazwisk, nie kończąc tylko na Erosie Ramazzottim. Architektura i malarstwo- Brunelleschi, Alberti, Donatello, Fabriano, Fra Angelico, Masaccio, Pierro Della Francesca, Mantegna, Botticelli, Bramante, Palladio, Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Peruzzi, Sangallo.  Długo by wymieniać w wielu ważkich dziedzinach i życia i sztuki. Włochy mają to do siebie, że można mówić o nich bez końca. Kto raz je odwiedzi, ten na pewno tam wróci. Znam to z autopsji. Przyjeżdzam każdego roku, odkąd w latach dziewięćdziesiątych 11 razy koncertowałam na Sycylii.  Poza tym żaden kraj nie jest tak przywiązany do tradycji i do rodzimych produktów. Pisząc te kilkanaście zdań czuję zapach sera w Pienzie i chłód katedry w Sienie, a potem zapadnę w ciszę, taką jak w uroczym toskańskim Murlo.

PHOTO: WOJTEK OLSZANKA/EAST NEWS  WARSZAWA 2014  SESJA WOKALISTKI ANNY JURKSZTOWICZ   N/Z: ANNA JURKSZTOWICZ     WYMAGANY OPIS ZDJEC:  PHOTO: WOJTEK OLSZANKA  SUKIENKA, KOSZULA, BUTY - ANNA CICHOSZ FASHION DESIGNER  MAKE-UP: KOLETA GABRYSIAK   HAIR: SYLWIA SMUNIEWSKA  SYLIST: EWA MUSZKIET

Foto: WOJTEK OLSZANKA/EAST NEWS WARSZAWA 2014 SESJA WOKALISTKI ANNY JURKSZTOWICZ, SUKIENKA, KOSZULA, BUTY – ANNA CICHOSZ FASHION DESIGNER MAKE-UP: KOLETA GABRYSIAK HAIR: SYLWIA SMUNIEWSKA SYLIST: EWA MUSZKIET

Anna Jurksztowicz – wokalistka jazzowa i piosenkarka, także producentka muzyczna i autorka piosenek. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła  jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 roku wygrała KFPP w Opolu zdobywając I nagrodę w konkursie Premier za „Diamentowy kolczyk”. Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach w Sopocie (Polska,1985); Dreźnie ( Niemcy,1987 ); Curaçao ( Antyle Holenderskie 1988 ); Jurmali ( Łotwa 1989); Karlshamn ( Szwecja 1990 ); Siracusa (Włochy 1991 ); Istambule (Turcja 1991) ,w Kairze ( Egipt 1995) oraz w Indiach (2006). Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: „Kingsajz”; „VIP”;” W pustyni i w Puszczy”  „Czułość i kłamstwa”; „Matki, żony i kochanki”; „Na dobre i na złe”; „Więzy krwi”, „ Ranczo”. Śpiewała do polskich wersji filmowych produkcji Walta Disneya „Puchatkowego Nowego Roku”; „Prosiaczek i Przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”. Jej pierwsza płyta „Dziękuję nie tańczę”, wydana w 1987, dziś przez fachowe pisma i plebiscyty poświęcone muzyce pop, uważana jest za kultową a nagrane na niej piosenki wciąż znajdują się w na Top listach.

Anna Jurksztowicz pomimo że jest znana z przebojowych piosenek oraz muzyki do filmów i seriali TV, od wielu lat ma także w swoim repertuarze, a raczej w muzycznym zanadrzu, utwory wspierające praktyki duchowe, takie jak: muzyka spirituals & gospels, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry oraz klasyczne i współczesne pieśni do tekstów wybitnych poetów (L. da Ponte; W. Szymborska; F.G. Lorca; Cz. Miłosz) i kompozytorów (I. J. Paderewski).

Obecnie Anna Jurksztowicz występuje w salach filharmonicznych z programem symfonicznym poświęconym muzyce filmowej, a także z programem „Mozart Smooth Jazz” zrealizowanym we współpracy z berlińskim pianistą Rolfem Zilke, zawierającym pieśni i arie W. A. Mozarta, wykonywane w aranżacjach jazzowych w oryginalnym języku włoskim i niemieckim lub po polsku w autorskim przekładzie Anny.

Jej najnowsza płyta „Poza czasem – muzyka duszy”, jest poświęcona muzyce kontemplacynej. Jest jedną z pierwszych artystek w Polsce podejmujących w muzyce pop ten temat. Anna czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje. Praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

 

Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. Jej firma wydawnicza i producencka założona w 2001 roku Si Music w serii dedykowanej polskiej muzyce współczesnej (Modern Classics from Poland) promuje twórczość kompozytorów polskich oraz organizuje wydarzenia muzyczne w Polsce i zagranicą.

Prowadzi blog kulinarny- www.annajurksztowiczijem.blogspot.com, a także napisała swój pierwszy poradnik, książkę kucharską „IQuchnia, czyli jak intelgentnie jeść i pić”. Nie jest to typowa książka kucharska, a raczej podręcznik dla świadomych konsumentów i domowych kucharzy. Dużym walorem tej książki jest to, że wszystkie proponowane tu potrawy autorka wielokrotnie sprawdziła na swojej rodzinie i przyjaciołach. Uwielbia gotować, a na udoskonalenie przepisów – jak twierdzi – poświęciła wiele lat pracy, podróżując i podglądając na całym świecie. Książka jest tak skonstruowana, że można ją nawet czytać pod biurkiem w pracy.

Więcej informacji:

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *