Powiedzieli o Włoszech – Agnieszka Krawczyk

Włochy to dla mnie kraj słońca, błękitnego nieba, mieszającego się z morzem, wspaniałych zabytków i dzieł sztuki. No i kawy, która nawet w najmniejszym bistro smakuje wspaniale.

Zawsze fascynował mnie ten kraj. Pamiętam swoją pierwszą podróż do Włoch, gdy zobaczyłam mozaiki w Rawennie, zalany deszczem Plac św. Marka w Wenecji i mój ukochany, najpiękniejszy Zamek Anioła w Rzymie. Nigdy nie zapomnę tej magii, zapachu powietrza i niezwykłego światła, którym przesycony jest włoski krajobraz. Nawet kurz na ulicach pachnie tam inaczej. Po prostu – słodkie życie.

Włochy kojarzą mi się przede wszystkim ze sztuką. Niezwykłością malarstwa renesansu, które nieodmiennie zachwyca mnie kolorystyką i finezją przedstawienia. Z literaturą, bo stąd wywodził się mój ulubiony, właśnie zmarły pisarz Umberto Eco. I z filmem – Fellinim, Antonionim czy Viscontim.

Zawsze fascynowało mnie, że jeden kraj może mieścić w sobie taką różnorodność, finezję i łączyć sprzeczności. Włochy są proste i wyrafinowane, słodkie, ale momentami doprawione nutką goryczy. Jest tu blask, a zarazem chłodny cień. Jest wszystko. Uśmiecham się na samo wspomnienie tego kraju. Kojarzy mi się z wolnością, nieskrępowaniem i radosną eksplozją wyobraźni. To świetny kraj dla pisarza, naprawdę. Można się zainspirować i utonąć w tutejszym krajobrazie, kuchni i magii świata. Muszę wkrótce tam wrócić!

Foto: Julita Pająk

Foto: Julita Pająk

Agnieszka Krawczyk – pisarka z Krakowa, zakochana w swoim mieście. Laureatka wielu konkursów literackich. Pisze powieści obyczajowe i kryminały. Wydała do tej pory: Napisz na priv (2009), Magiczne miejsce (2010), Morderstwo niedoskonałe (2011), Dziewczynę z aniołem (2012), Noc zimowego przesilenia (2014).

Nakładem wydawnictwa FILIA ukazała się czterotomowa saga: Magiczne miejsce (wznowienie 2015), Dolina mgieł i róż (2014), Ogród księżycowy (2015) oraz Jezioro szczęścia (2015), a także Siostry (2016) pierwsza część nowej sagi Czary codzienności.

Jest z wykształcenia teoretykiem literatury, z zamiłowania – pisarką. Jej hobby to zbieranie sensacyjnych i jednocześnie śmiesznych artykułów z gazet oraz niezamierzenie humorystycznych nekrologów. Jedna z założycielek grupy pisarskiej Zbrodnicze Siostrzyczki.

Strona autorska – www.agnieszkakrawczyk.pl

Strona na FB – https://www.facebook.com/ag.krawczyk/?ref=hl

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *